Biden nie zgadza się na mniejszy wymiar pakietów stymulacyjnych w USA

3 025

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden odrzucił republikańską propozycję ustawy o pomocy związanej z COVID-19, w ramach której 618 miliardów dolarów trafiłoby do amerykańskich gospodarstw domowych i firm znajdujących się aktualnie w trudnej sytuacji.

Biden i nowo mianowana sekretarz skarbu Janet Yellen odrzucili sumę – nieco poniżej wielkości całej kapitalizacji rynkowej Bitcoina – jako niewystarczającą do stymulowania gospodarki w obliczu trwającej pandemii, podał Reuters.

Demokraci zagłosowali 2 stycznia w Senacie Stanów Zjednoczonych zgodnie z wytycznymi partii, aby przeforsować ustawę o pakiecie Bidena, dzięki której kwota proponowana przez rząd republikański zwiększyłaby się ponad trzykrotnie do 1,9 bln USD. Przewodniczący Senatu Chuck Schumer powiedział dziennikarzom, że jakakolwiek mniejsza kwota pozostawiłaby kraj w kryzysie na zbyt długo. Odnosząc się do wstępnej propozycji rządu w wysokości 618 miliardów dolarów, Schumer powiedział:

„Gdyby pakiet stymulacyjny miałbyć tak mały, ugrzęźlibyśmy w kryzysie COVID na lata”.

Dodruk dolara a bitcoin

Rezerwa Federalna wydrukowała w 2020 r. więcej pieniędzy niż kraj wydał w ciągu pierwszych dwóch stuleci istnienia; całkowite zadłużenie USA, w chwili pisania tego tekstu, wynosi blisko 28 bilionów dolarów. To sprawia, że ​​wskaźnik zadłużenia do PKB przekracza 130%, co jest najwyższym wynikiem w historii kraju.

Niektórzy twierdzą, że praktyki drukowania pieniędzy przez Fed przynoszą korzyści bitcoinowi, wywołując prawdziwy strach, niepewność i wątpliwości dotyczące dolara amerykańskiego. Współzałożyciel i dyrektor generalny giełdy kryptowalut Gemini, Tyler Winklevoss, wyraził pogląd, że Fed zasadniczo przygotowuje bitcoina na kurs byka za każdym razem, gdy drukuje więcej pieniędzy.

Hossa może jednak nie być tak duża, jak się wydaje. Liczba dolarów „wydrukowanych” w 2020 roku była równa prawie jednej piątej wszystkich dolarów, które zostały wydrukowane kiedykolwiek. Inflacja skutecznie pozbawia bitcoin i inne kryptowaluty ich siły nabywczej, dopóki są one nadal wyceniane w stosunku do dolara amerykańskiego.

Propozycja pakietu pomocowego Bidena stanowi znaczną redukcję w porównaniu z początkowymi 3 bilionami dolarów, które zasugerował po raz pierwszy na początku stycznia. To, czy takie wysiłki na rzecz pobudzenia gospodarki spowodują wzrost ceny bitcoina, jest w dużej mierze przedmiotem spekulacji. Warto jednak zauważyć, że wartość cyfrowej monety wzrosła od początku pandemii COVID-19 o 700%.

Komentarze