ATH pod choinkę, czyli najlepsze modele prognostyczne ceny bitcoina w 2020 roku

Można powiedzieć, że sympatycy bitcoina dostali w tym roku wcześniejszy, gwiazdkowy prezent w postaci rekordowej ceny bitcoina. Zobaczmy, jak radziły sobie dotychczas najpopularniejsze modele prognozowania ceny króla kryptowalut…

Od 3600 USD do rekordowych poziomów nieco powyżej 24 000 USD. 2020 był rokiem, w którym Bitcoin (BTC) zaskoczył analityków jak nigdy dotąd.

Stock to flow (S2F)

Bez względu na to, jak na to spojrzeć, rok 2020 był rokiem, w którym model S2F zdał, póki co, egzamin na piątkę.

Przypomnijmy, że model stok to flow oparty jest na liczbie istniejących cyfrowych monet (stock) w porównaniu z liczbą nowo tworzonych (wydobywanych) BTC (przepływ). W przypadku Bitcoina stosunek ten jest nierozerwalnie związany z mechanizmem halvingu, który zmniejsza przepływ o 50% mniej więcej co cztery lata.

Jeśli chodzi o cenę, PlanB stworzył kilka wariantów przewidywania opartego na S2F. Każdy model prognozuje osiągnięcie innych poziomów cenowych podczas obecnego cyklu halvingowego, który będzie trwał do 2024 r. Najbardziej aktualna prognoza to 100 000 USD do końca 2021 r.

Pomimo krytycznych głosów odnośnie zasadności zastosowania S2F do modelowania ceny BTC, PlanB bronił swojego modelu. Jego wiara została nagrodzona, gdy kurs Bitcoin wzrósł, aby osiągnąć prognozowaną cenę w punkt.

s2f
historyczne wskazania S2F; źródło: Digitalik

Teoria fal Elliotta

To był również rok testowy dla innego popularnego narzędzia do przewidywania cen. Teoria fal Elliotta – bardziej mapa cen niż ścisły zestaw celów – miała – trzeba przyznać – trudny okres.

Fale Eliotta nie są narzędziem specyficznym dla Bitcoina, aczkolwiek zapewniają wgląd w wieloetapowy cykl rynkowy, którego celem jest śledzenie wzlotów i upadków wyceny aktywów.

Ze względu na swoją niespecyficzną naturę, prognozy te są często bardzo wysokie. Bitcoin spełniał pokładane w nim nadzieje przez wzgląd na swój z natury niestabilny charakter, od początku swojego istnienia i to bez eliottowych fal…

W kontekście fal Eliotta, rok 2020 również przyniósł momenty jasne i klarowne. tak czy inaczej, kwietniowe prognozy dotyczące nowego zniesienia do 3000 USD – odpowiadającego poziomowi bessy w 2018 roku – nie spełniły się.

Rainbow Chart

Rainbow to wykres BTC / USD, który rozkłada poziomy cen na serię wskazówek dotyczących kupna i sprzedaży – mniej więcej po jednym dla każdego koloru tęczy.

Począwszy od czerwonego po ciemnoniebieski, kolory mówią inwestorom, czego mogą się spodziewać po bitcoinie na podstawie kierunku, w którym porusza się cena.

W tej chwili, pomijając zaliczone już ATH, kurs BTC / USD nadal podąża w górę. Aktualnie znajduje się dopiero w jasnozielonym paśmie, które model opisuje jako „wciąż tani”.

ath rainbow chart
Rainbow Chart; źródło” Blockchaincenter.net

Podobnie jak w przypadku S2F, Rainbow Chart przewiduje zatem większy potencjał wzrostu dla Bitcoin. Zwłaszcza teraz, gdy opór o wartości 20 000 USD wydaje się zdecydowanie należeć do przeszłości.

Wesołych Świąt!

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze