Aktywność on-chain sieci Bitcoin wzrasta wraz z wolumenem transferu

Ostatni tydzień to dla Bitcoina dość burzliwy okres w kontekście aktywności on-chain. Wraz z nią wyznaczone zostały nowe rekordy w zakresie wolumenów transferów i opłat transakcyjnych. Jak bardzo istotna jest teraz aktywność on-chain w sieci Bitcoin?

O szczegółową analizę tygodniowej aktywności on-chain w Bitcoin pokusiło się Glassnode. Firma odnotowała, że osiągnięto w tym czasie szereg kamieni milowych i rekordów wszech czasów dla różnych wskaźników.

W czym rzecz?

Glassnode zauważył, że skoki wolumenu transakcji i opłat sugerują, że ostatnia korekta wpłynęła w dużej mierze na stosunkowo nowe podmioty wchodzące na rynek.

Jest to czwarta korekta BTC w obecnym cyklu rynkowym, ale ukształtowanie się niższego dołka od trzeciego cofnięcia zwiększyło ogólny poziom strachu w ogólnych nastrojach rynkowych.

Wysoki wolumen transferu BTC

Wiele z tej dodatkowej aktywności pochodzi z sieci Bitcoin, która działa poprzez przeciążenie mempool wynikające z zeszłotygodniowego spadku hash rate – dodano w raporcie.

Nastąpił również wzrost popytu w sieci ze względu na presję sprzedażową w ramach korekty, która w niedzielę 25 kwietnia obniżyła cenę do 47 250 USD.

Glassnode zwraca również uwagę na fakt, że siedmiodniowa średnia krocząca wolumenu transferu osiągnęła nowe maksima na poziomie ponad 51 miliardów dolarów rozliczanych codziennie. To prawie 25% więcej niż w przypadku poprzedniego, historycznego ATH, które rynek odnotował pod koniec 2017 roku w wymiarze nieco poniżej 41 miliardów dolarów:

„Sieć konsekwentnie rozliczyła ponad 10 miliardów dolarów dziennego wolumenu transferu w okresie 136 dni, przekraczając maksymalny interwał szczytów obserwowany podczas hossy w 2017 roku”.

Aktualnie mamy do czynienia z odpowiednim spadkiem liczby aktywnych adresów dziennie – o około 10% w ciągu tygodnia. Glassnode przypisuje to wzrostowi średnich opłat transakcyjnych, które zgodnie z raportem osiągnęły nowy rekord wynoszący 54,40 USD.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji Bitinfocharts raportował, że średnia opłata za transakcję w sieci Bitcoin spadła z powrotem do około 17 USD. Jest to skorelowane z hash rate sieci, które powróciło do poziomu 137,23 EH/s.

Glassnode wskazuje, że górnicy BTC powrócili do „trybu akumulacji”, a ich zmiana pozycji netto osiągnęła najwyższy poziom, jakiego nie obserwowano od połowy 2018 r.

Przeczytaj również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze