Bitcoin: 31 000 000 000 dolarów w ciągu jednego dnia

W ciągu jednego dnia ubiegłego tygodnia, na blockchainie Bitcoina rozliczone zostały transakcje o wartości przekraczającej ponad 30 miliardów dolarów. Według wyliczeń Willy’ego Woo, sieć Bitcoina zarabia obecnie ~ 190 tys. USD na sekundę.

Bitcoin: dzienny rekord rozliczeń

Wartość rozliczona w sieci Bitcoin gwałtownie rośnie. W ciągu jednego dnia ubiegłego tygodnia wskaźnik ten osiągnął nowy rekord wszech czasów.

Wspomniany rekord odnotowano dokładnie 6 października. W sieci króla kryptowalut rozliczono wówczas transakcje o wartości 31 miliardów dolarów.

Rekordowa wartość odpowiadała około 40-krotności dziennego wolumenu rozliczeń sieci od początku 2020 roku.

Według danych Coin Metrics, dzienny wolumen rozliczeń spadł od tamtej pory nader gwałtownie. Tylko 10 października w sieci Bitcoina rozliczono transakcje o wartości 11,6 miliarda dolarów.

Analityk on-chain Willy Woo skomentował wzrost aktywności i wartości rozliczeń, tweetując, że wolumeny pieniężne poruszające się po blockchainie Bitcoina przewyższają obecnie wolumeny głównych, scentralizowanych sieci płatniczych Visa i Mastercard w Stanach Zjednoczonych.

„[Sieć Bitcoin] zarabia obecnie ~ 190 tys. USD na sekundę. Porównaj to do 130 tys. USD na sekundę dla Visa dla klientów ze Stanów Zjednoczonych i 55 tys. USD na sekundę dla Mastercard.”

Według Bitinfocharts, w ciągu ostatnich trzech miesięcy rosła także średnia wartość transakcji przeprowadzonych na blockchainie Bitcoina. Sieć osiągnęła w tym wymiarze maksimum na poziomie 732 000 USD, co było równoznaczne ze wzrostem o 273% od początku lipca.

Chiński serwis medialny Wu Blockchain zaobserwował również wzrost liczby transakcji opiewających na ponad 10 milionów dolarów.

Zgodnie z cytowanymi wyżej danymi od CoinMetrics, dzienna wartość transferu w sieci Ethereum utrzymuje się obecnie na poziomie około 5,3 miliarda dolarów. Chociaż Ethereum prześcignęło w tym względzie Bitcoina (na początku września), król kryptowalut zdołał odzyskać prowadzenie.

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji kurs BTC/ USD znajduje się powyżej 56 700 USD, co jest równoznaczne z nieco ponad 17% wzrostu w ciągu ostatnich 7 dni.

źródło grafiki tytułowej: Getty Images

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Komentarze