Bank Centralny Irlandii nie chce reklam kryptowalut

Gabriel Makhlouf, gubernator odpowiedzialny za Bank Centralny Irlandii, wezwał do wprowadzenia zakazu reklam kryptowalut. Powiedział na sesji parlamentarnej w środę, że cyfrowe aktywa „nie mają wartości społecznej”.

Gabriel Makhlouf, prezes banku centralnego tego kraju, podczas środowej sesji parlamentarnej w Dublinie w Irlandii , powiedział irlandzkim parlamentarzystom, że bank centralny jest „bardzo zaniepokojony” ryzykiem, na jakie narażeni są indywidualni klienci inwestujący w „zabezpieczone” kryptowaluty.

Prezes zajął stanowisko, stwierdzając, że kryptowaluty „nie mają żadnej wartości społecznej”, ale dają poczucie wolności gospodarczej, co ostatecznie oznacza „laissez-faire” w umożliwieniu inwestorom detalicznym kupowania kryptowalut. Prezes Banku Irlandii twierdzi, że „kryptowaluty to zasadniczo piramida finansowa”.

Gabriel Makhlouf stwierdził, że inwestorzy kryptowalut podejmują się wysokiego ryzyka, mówiąc: „Kiedy uprawiasz hazard, możesz wygrać, ale przez większość czasu tak naprawdę przegrywasz”.

Według Reutera, Makhlouf powiedział: „Ludzie, którzy inwestują swoje pieniądze w nieobsługiwane kryptowaluty – które w rzeczywistości nie są obsługiwane przez wiele głównych kryptowalut – są zasadniczo hazardzistami”. Jeśli chodzi o kryptowaluty, uważa, że jest on bardziej zaniepokojony systematycznym ryzykiem dla stabilności finansowej, szczególnie dla młodych inwestorów i inwestorów indywidualnych.

Aby lepiej chronić inwestorów, zarządzający Bankiem Centralnym zalecili zakazanie reklam kryptowalut. Jeśli propozycja zostanie zaaprobowana, ustawodawcy będą musieli znaleźć na to sposób.

To nie pierwszy raz, kiedy Bank Centralny Irlandii ostrzega inwestorów przed niebezpieczeństwami związanymi z reklamą kryptowalut. Wcześniej, w marcu 2022 r. Bank wydał ostrzeżenie dla konsumentów przed ryzykiem, jakie stwarzają „wprowadzające w błąd” reklamy promujące inwestycje w kryptowaluty, w szczególności reklamy influencerów za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Aktualne działania instytucji finansowych w Irlandii są pokłosiem wielu afer, które miały miejsce pod koniec ubiegłego roku. Niektórych z nich skutki świat kryptowalut odczuwa po dziś dzień.

Irlandia nie jest odosobnionym przypadkiem, gdzie banki nie ufają kryptowalutom. Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który ma negatywny stosunek do Bitcoina (BTC) i ogólnie kryptowalut, uważa, że ​​sektor cyfrowych aktywów powinien być bardziej uregulowany.

Komentarze