FDIC ostrzega banki: kryptowaluty niebezpieczne

1 383

FDIC (Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów) i dwa inne amerykańskie organy regulacyjne wydały ostrzeżenie dla banków dotyczące kryptowalut.

FDIC, OCC i FED wydały wspólne oświadczenie

We wspólnym oświadczeniu Rada Gubernatorów Rezerwy Federalnej, Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) i Biuro Kontrolera Waluty (OCC) stwierdziły, że banki powinny być świadome „znacznej zmienności i podatności na zagrożenia” jakie sektor kryptowalut doświadczył w ostatnim roku.

Regulatorzy dodali, że banki z powiązane na kryptowalutami mogą być szczególnie zagrożone.

Tak zwane „banki pretendentów”, czyli instytucje finansowe nowej generacji, zaczęły oferować usługi związane z aktywami cyfrowymi na całym świecie.

„Opierając się na obecnej sytuacji i dotychczasowym doświadczeniu nasze agencje uważają, że wydawanie lub przechowywanie podstawowych aktywów kryptograficznych, które są emitowane, przechowywane lub przekazywane w otwartej, publicznej i/lub zdecentralizowanej sieci lub podobnym systemie, z dużym prawdopodobieństwem będzie niezgodne z bezpiecznymi praktykami bankowymi” – czytamy w poniedziałkowym oświadczeniu.

Naciski organów na regulacje krypto

Wspólne oświadczenie pojawia się w czasie, gdy amerykańscy politycy naciskają na organy regulacyjne, aby uczyniły sektor aktywów cyfrowych bardziej przejrzystym, po listopadowym bankructwie giełdy FTX.

Demokratyczni senatorowie Elizabeth Warren z Massachusetts i Tina Smith z Minnesoty w zeszłym miesiącu poprosili prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella o informacje na temat powiązań amerykańskich banków z kryptowalutami po upadku giełdy kryptowalut FTX.

Politycy wyrazili obawy, że Alameda Research, siostrzana firma FTX, zainwestowała 11,5 miliona dolarów w waszyngtoński bank Moonstone, a inne amerykańskie banki doświadczają „zwiększonej zmienności” z powodu inwestycji w kryptowaluty.

Regulacja kryptowaluty w Stanach Zjednoczonych jest również gorącym tematem po bankructwie FTX, ponieważ wielu amerykańskich klientów korzystało z usług firmy, mimo że miała ona siedzibę na Bahamach.

FTX wciąż walczy w sądzie

Miliardy dolarów w gotówce klientów zniknęły z powodu rzekomego złego zarządzania. FTX rozpadł się w wyniku szeroko nagłośnionej afery dotyczącej wykorzystywania pieniędzy klientów do zawierania ryzykownych zakładów inwestycyjnych za pośrednictwem firmy handlowej Alameda Research.

Były dyrektor generalny firmy, który założył zarówno FTX, jak i Alameda Research, ma teraz osiem zarzutów karnych. Nie przyznał się do winy przed sądem federalnym w Nowym Jorku w ramach swojego przesłuchania, a sędzia zgodził się zachować w tajemnicy nazwiska poręczycieli jego kaucji w wysokości 250 milionów dolarów.

Komentarze