Bankrutujący lewiatan będzie wyprzedawał altcoiny! Strach na rynku trwa, kryptowaluty pod ścianą

Bankrutujący pożyczkodawca kryptowalutowy Celsius Network przedłożył właśnie zaktualizowany plan restrukturyzacji w toczącym się postępowaniu upadłościowym, prosząc o zgodę sądu na konwersję wszystkich posiadanych altcoinów na Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH). Posunięcie to ma na celu rozwiązanie kwestii regulacyjnych i zmaksymalizowanie wartości aktywów posiadanych przez firmę. W odpowiedzi na powyższe kryptowaluty świecą się na czerwono, a altcoiny takie jak Polygon (MATIC) spadają nawet o kilkanaście procent.

Celsius zrzuci nam na głowy kryptowaluty alternatywne

Celsius Network, bankrutująca firma parabankowa z sektora krypto, ogłosiła zaktualizowane plany reorganizacyjne 14 czerwca w ramach starań o doprowadzenie do końca postępowania upadłościowego w Southern District Court of New York. Jeśli plan zostanie zatwierdzony przez sąd, Celsius Network rozpocznie konwersję altcoinów znajdujących się poza kontami Withhold lub Custody 1 lipca.

Zgodnie z przedstawioną dokumentacją altcoiny zostaną zamienione na BTC i ETH z wykorzystaniem „komercyjnie uzasadnionych metod”, w celu maksymalizacji ich wartości. Zaktualizowany plan reorganizacji został już zatwierdzony przez Oficjalny Komitet Niezabezpieczonych Wierzycieli Celsius Network.

Skąd taka decyzja? Według doniesień prasowych ma to związek z planowanym wykupem przez Fahrenheit, konsorcjum złożone m.in. fundusz inwestycyjny Arrington Capital i spółkę wydobywczą Bitcoin Corp. Wygrali oni przetarg w maju na przejęcie aktywów Celsius Network, których wartość szacuje się na ok. 2 miliardy dolarów.

Zobacz też: Amerykański kongresmen przedstawia nową ustawę: „Wywalić Genslera”. Rynek odetchnie?

Pewne obawy zostały jednak zgłoszone przez pożyczkobiorców, którzy posiadają kaucje zabezpieczające zablokowane w Celsius Network. Obawiają się oni potencjalnych strat z powodu proponowanego „potrącenia”, które pozwala firmie zanegować kaucję, która jest winna pożyczkobiorcom. David Adler, partner w firmie prawniczej McCarter & English reprezentujący grupę pożyczkobiorców Celsius, wyraził sprzeciw wobec planu, stwierdzając, że narusza on przepisy dotyczące pożyczek konsumenckich.

Zastrzeżenia zgłoszone przez kredytobiorców i ich przedstawicieli prawnych zostaną rozpatrzone podczas rozprawy zaplanowanej na 28 czerwca. Sprzeciwiające się strony mają czas do 26 czerwca na złożenie pisemnych zastrzeżeń drogą elektroniczną i muszą być obecne podczas rozprawy, aby ich roszczenia zostały ocenione przez sąd.

Sąd upadłościowy dokładnie rozważy proponowany plan reorganizacji i obawy zgłoszone przez kredytobiorców przed podjęciem ostatecznej decyzji. Wynik będzie miał znaczące konsekwencje dla Celsius Network i jej wierzycieli, którzy będą musieli poradzić sobie ze złożonością postępowania upadłościowego.

Altcoiny w podbramkowej sytuacji

Przypomnijmy: korekta na rynku kryptowalut trwająca po nieudanym przebiciu przez Bitcoina poziomu 30 000 USD za sztukę przerodziła się w masową wyprzedaż kryptowalut alternatywnych (innych niż BTC i ETH), tzw. altcoinów.

Źródło: CMC

Spowodowane to jest nie tylko brakiem energii po stronie popytowej, ale i przede wszystkim agresywnymi działaniami regulacyjnymi amerykańskiego regulatora rynku, SEC (ang. Securities and Exchanges Commission – przyp. red.) oraz podobnymi problemami z rodowodem w USA. Przedstawiciele Komisji uważają że kryptowaluty, a w szczególności tokeny alternatywne, są niezarejestrowanymi papierami wartościowymi. Wywołuje to nerwowe reakcje u graczy instytucjonalnych którzy pozbywają się ich ze swoich bilansów.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze