Bank of America: Solana może stać się Visą ekosystemu aktywów cyfrowych

Bank of America wystawił laurkę projektowi Solana, porównując go z największym pośrednikiem płatności świata w kontekście…

Zgodnie z treścią raportu opracowanego przez Bank of America, Solana miałaby stać się „Visą świata kryptowalut”:

„Solana może stać się Visą ekosystemu aktywów cyfrowych”, napisał strateg ds. kryptowalut i aktywów cyfrowych Bank of America – Alkesh Shah. Jako argument za tak skonstruowaną predykcją wskazał ponad 400 zdecentralizowanych aplikacji działających w sieci Solana, które obsługują w jej ekosystemie wiele istotnych segmentów.

Zestawiając Solanę z Ethereum Shah stwierdził, że wiodąca platforma smart kontraktów może stać się łańcuchem bloków dla „transakcji o wysokiej wartości oraz przypadków użycia w zakresie tożsamości, przechowywania i łańcucha dostaw”.

Porównywanie wydajności TPS (transakcji na sekundę) między wiodącymi łańcuchami bloków a tradycyjnymi sieciami operatorów płatności takimi jak Visa nie jest nowością. Visa utrzymuje, że teoretycznie może obsłużyć co najmniej 24 000 TPS, aczkolwiek średni wynik w tym zakresie oscyluje wokół 1700.

Jeśli chodzi o Ethereum, TPS tej sieci kształtuje się na poziomie ok. 15 transakcji na sekundę. To niewiele, biorąc pod uwagę wymagania zdecentralizowanych aplikacji, które są stale w trybie „on-chain”.

Chociaż wiele projektów próbuje rozwiązać problemy związane ze skalowalnością Ethereum – w tym poprzez łańcuchy boczne w Polygon i rollupy w Arbitrum -przeciążenie prawdopodobnie nie zmniejszy się znacząco do czasu pełnego wdrożenia Ethereum 2.0. Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, zakłada, że sieć może osiągnąć ostatecznie TPS nawet na poziomie bliskim 100 000.

Solana zostawia Ethereum i Visę daleko w tyle, chwaląc się teoretycznym limitem 65 000 TPS.

Wszystko OK, ale…

W toku lektury raportu Shaha okazuje się, że Bank of America ma odnośnie Solany kilka krytycznych uwag…

„Solana stawia na skalowalność, ale jako stosunkowo mniej zdecentralizowany i bezpieczny blockchain idzie na pewne kompromisy, co potwierdza kilka problemów z wydajnością, których sieć doświadczyła od momentu powstania” – napisał Shah, odnosząc się do kilku problemów, o których dyskutowano w mediach.

Shah zasugerował, że na rynku cały czas pozostaje miejsce nie tylko dla nowej, ulepszonej sieci Ethereum, ale także dla rozwiązań proponowanych przez takie projekty, jak chociażby Avalanche. Shah argumentował, że „próby znalezienia złotego środka” między bezpieczeństwem na poziomie Ethereum a szybkością na poziomie Solany mogą sprawić, że to właśnie Avalanche okaże się najlepszym blockchainem dla sektora zdecentralizowanych finansów.

Przedstawiciel Bank of America podkreślił, że wcale nie musi istnieć jeden łańcuch bloków, który górowałby nad wszystkimi pozostałymi; każdy może działać lepiej od innych w zakresie konkretnych przypadków użycia.

Jeśli chodzi o Solanę, Shah zauważył, że: „jej zdolność do zapewnienia wysokiej przepustowości, niskich kosztów i łatwości użytkowania tworzy blockchain zoptymalizowany pod kątem zastosowań konsumenckich, takich jak mikropłatności, DeFi, NFT, zdecentralizowane sieci (Web3) i gaming”.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.