Australia zaczyna bojkot giełd kryptowalut!

National Australia Bank (NAB) dołącza do bojkotu giełd kryptowalut, powołując się na różnego rodzaju nieścisłości i scamy. NAB jest najnowszym bankiem, który ogłosił blokady na niektóre platformy kryptowalut, powołując się na wysokie ryzyko oszustw w branży.

W dniu 17 lipca National Australia Bank (NAB) ogłosił zestaw nowych środków mających chronić klientów przed oszustwami. Wszystko w ramach swojej „strategii przeciwdziałania oszustwom na szeroką skalę”. Oprócz wstrzymania milionów płatności między marcem a lipcem 2023 roku, NAB wprowadzi również blokady na część platform kryptowalut. Wszystko w celu ochrony klientów przed oszustwami.

NAB nie podał nazw giełd kryptowalut, które mają zostać objęte blokadami. Chris Sheehan, dyrektor wykonawczy ds. dochodzeń grupowych i oszustw w NAB, wspomniał, że nowe blokady wpłyną na platformy, gdzie oszustwa są najbardziej powszechne.

Sheehan powiedział:

Oszuści są częścią zorganizowanych grup przestępczych o charakterze międzynarodowym. Coraz częściej widzimy, że używają platform kryptowalut do szybkiego przesyłania skradzionych funduszy, często za granicę.

Według lokalnych raportów Sheehan zasugerował, że blokady kryptowalut w NAB mogą wpłynąć na giełdę Binance. „Nasze podejście będzie zgodne z resztą branży”, powiedział dyrektor. W ciągu ostatnich kilku miesięcy inne australijskie banki, w tym Westpac i Commonwealth Bank, również rzekomo zablokowały płatności na Binance.

Zobacz też: Izrael wykorzystuje sztuczną inteligencję na polu walki!

Australia zmaga się z plagą oszustw

W ogłoszeniu NAB kontynuował narrację rosnącą wśród lokalnych banków, twierdząc, że blisko 50% zgłaszanych w Australii nielegalnych środków pochodzi z oszustw związanych z kryptowalutami.

Według oświadczenia NAB, można zauważyć, że oszustwa związane z kryptowalutami stanowią obecnie jeden z najpoważniejszych problemów dla bezpieczeństwa. Nie tylko wpływają na zaufanie do tego nowoczesnego środka płatności, ale również mają znaczny wpływ na gospodarkę. W ciągu ostatniego roku Australijczycy stracili ponad 221 milionów dolarów w wyniku tego typu oszustw – podał NAB.

australia
Logo NAB

Władza podkreśla, że prawie połowa mieszkańców Australii (40%) wykazuje chęć akceptacji dłuższych czasów transakcji. Jeśli w zamian otrzymają lepszą ochronę przed oszustami. Ta tendencja do podjęcia bardziej powolnych płatności, mających zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, świadczy o rosnącej świadomości społeczeństwa na temat ryzyka związanego z kryptowalutami.

Według raportu ACCC „Targeting Scams”, w 2022 roku Australijczycy stracili ponad 1,5 miliarda dolarów na oszustwach inwestycyjnych. Te oszustwa stanowiły ponad 66% zgłaszanych strat finansowych na Scamwatch w ubiegłym roku. Wzrosły o 112,9% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze