XRP wraca do łask! Kolejne giełdy ogłaszają powrót (króla) na swoje salony.

Po dwóch latach banicji XRP giełdy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych ogłosiły ponowne uruchomienie handlu tym tokenem.

Coinbase i Kraken poinformowały, że przywrócą handel XRP po raz pierwszy od 2021 roku. Natomiast iTrustCapital już ogłosiło przywrócenie notowań tego tokena. Inne giełdy, takie jak Gemini, również mogą pójść tą drogą.

Decyzja o przywróceniu notowań tym tokenem na giełdach wynika z korzystnego wyroku sądu federalnego. Sąd orzekł, że XRP nie jest papierem wartościowym podlegającym regulacjom SEC. Wyrok ten może otworzyć drogę dla giełd kryptowalut, umożliwiając im działanie w bardziej stabilnym środowisku prawno-regulacyjnym. Po ogłoszeniu tego wyroku notowania XRP dosłownie eksplodowały.

xrp
Wykres XRP. Źródło: CoinGecko

Gemini, w swoim wpisie na Twitterze z 13 lipca, ogłosiło, że zamierza zbadać możliwość wprowadzenia XRP na swoją platformę do handlu spot i instrumentów pochodnych.

Kolejne giełdy niemalże natychmiastowo ogłosiły rychły powrót XRP na swoje salony. Coinbase i Kraken poinformowały, że przywrócą handel XRP po raz pierwszy od około dwóch lat. SEC wcześniej wszczął postępowania przeciwko takim giełdom jak Binance i Coinbase, zarzucając im niezarejestrowane emisje papierów wartościowych. To wywołało spadki na notowaniach kryptowalut i zawróciło kurs Bitcoina z pułapu cenowego 30-31 tysięcy USD. Jednak precedens prawny wynikający ze sprawy Ripple może dać pewną ulgę giełdom oferującym handel ich tokenem.

https://twitter.com/coinbaseassets/status/1679575239657758721

Zobacz też: Ten kraj zaczyna zamykać bitomaty! Aż 75% z nich zostaje uznanych za nielegalne!

XRP nie jest papierem wartościowym – to wszystko zmienia

Decyzja sądu w sprawie Ripple wywołała duży huk w branży kryptowalut. Sheila Warren, dyrektor wykonawcza Crypto Council for Innovation, nazwała ją „ważnym wydarzeniem”. Dodatkowo zauważyła, że od samego początku sprawy było jasne, że będzie ona miała konsekwencje dla całej branży. Warren uważa, że wyrok ten podważa argument SEC o władzy nad tymi aktywami i istniejącej już klarowności regulacyjnej.

Inne giełdy, które wycofały notowania XRP w 2020 i 2021 roku, takie jak OKX, pochwaliły decyzję sądu. Jednocześnie nie wyraziły jeszcze swoich planów dotyczących wznowienia handlu tym tokenem. Firma iTrustCapital ogłosiła, że jako pierwsza przywróciła notowania Ripple po dwóch latach. 

Natomiast giełda Kraken w dosyć nieszablonowy i niejednoznaczny sposób odniosła się do  wczorajszych wydarzeń. 

W grudniu 2020 roku SEC postawiło zarzuty przeciwko Ripple, dyrektorowi wykonawczemu Bradowi Garlinghouse’owi i współzałożycielowi Chrisowi Larsenowi, co spowodowało masowe wycofanie notowań tokena Ripple z giełd obsługujących użytkowników z USA, w tym z Gemini i Kraken. Procesor płatności kryptowalutowych i operator giełdy Uphold oświadczył wówczas, że wstrzymuje działania związane z XRP do czasu zakończenia sprawy sądowej.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze