Ten kraj zaczyna zamykać bitomaty! Aż 75% z nich zostaje uznanych za nielegalne. Postawione wcześniej ultimatum zaczyna działać.

Financial Conduct Authority (FCA), brytyjski nadzorca finansowy, poinformował, że rozpoczął kontrolować bitomaty na terenie Wielkiej Brytanii. Po weryfikacji zmuszony był wyłączyć z działania 26 z 34 sprawdzonych bankomatów, które odwiedził i skontrolował od początku 2023 roku.

Na początku lutego FCA postawiła ultimatum wszystkim operatorom kryptowalutowych bankomatów w Wielkiej Brytanii. “Albo dostosujcie się do przepisów, albo zakończymy Wasze nielegalne działania” – tak brzmiał komunikat. Nie były to puste groźby, a FCA we współpracy ze służbami, przeprowadziły dochodzenie w 36 lokalizacjach kryptowalutowych bankomatów. Regulator przeprowadził te wizyty, korzystając z uprawnień śledczych na podstawie przepisów przeciwdziałania praniu pieniędzy z 2017 roku.

Nadzorca wcześniej ostrzegał operatorów bankomatów kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii, aby wyłączyli swoje maszyny lub podjęli działania dostosowawcze do aktualnych przepisów. Dodatkowo FCA opublikowała listę przedsiębiorstw kryptowalutowych, które działają bez ich autoryzacji.

Steve Smart, dyrektor ds. egzekwowania i nadzoru rynku w FCA, wypowiedział się przeciwko korzystaniu z nielegalnych kryptowalutowych bankomatów.

Jeśli korzystasz z bankomatu kryptowalutowego w Wielkiej Brytanii, być może korzystasz z maszyny, która działa nielegalnie, i możesz przekazać swoje pieniądze przestępcom. Jeśli coś pójdzie nie tak, nie będziesz chroniony, a możesz stracić swoje pieniądze. Prawdopodobnie nie będziesz również mógł skontaktować się z operatorem maszyny, aby rozwiązać ewentualne problemy, które możesz mieć. Często widzimy, że brakuje skutecznych kanałów komunikacji, aby ludzie mogli skontaktować się z operatorem.

Zobacz też: Znani komicy z USA pozywają Meta i ChatGPT za złamanie praw autorskich!

Brytyjskie bitomaty źródłem problemów

Zgodnie z brytyjskimi przepisami przeciwdziałania praniu pieniędzy, wszystkie giełdy kryptowalut oraz bankomaty muszą być zarejestrowane w FCA i przestrzegać brytyjskich przepisów. Na początku lipca departament policji w Clive opublikował raport, w którym opisano, jak oszust podszywając się pod funkcjonariusza prawa dzwonił do nieświadomej ofiary, grożąc nakazem aresztowania i ukradł 6 000 dolarów.

bitomaty
Fragment wpisu policji z Clive. Źródło: Facebook

Oszuści wykorzystują taktykę strachu i podają się za funkcjonariuszy policji. Wprowadzają w błąd nieświadomych ludzi, by przekazali środki przez bitomaty. Warto jednak zauważyć, że służby nigdy nie kontaktują się z osobami i nie proszą o płatności przez telefon lub za pomocą kryptowalut. Zawsze należy o tym pamiętać i przypominać swojej rodzinie i znajomym.

Ponad 50% wszystkich lokalizacji bankomatów kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii znajduje się w Londynie. Dodatkowe lokalizacje znajdują się w pobliżu Birmingham, Manchesteru i Nottingham, wynika z danych. FCA zarejestrowała łącznie 41 przedsiębiorstw kryptowalutowych w Wielkiej Brytanii. W tym platformy takie jak Gemini, Zodia Custody, Bitpanda, Revolut i inne.

Dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych, legalnych i zaufanych dostawców usług kryptowalutowych.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze