Izrael wykorzystuje sztuczną inteligencję na polu walki! Przeczytaj jak wygląda Wojna 2.0

Izrael – Siły Obronne Izraela (IDF) szeroko wykorzystują sztuczną inteligencję, aby stać się światowym liderem w dziedzinie autonomicznej broni.

Zgodnie z raportem Bloomberga, urzędnicy w izraelskim wojsku potwierdzili używanie systemu rekomendacji przez sztuczną inteligencę. System ten analizuje ogromne ilości danych, aby pomóc w wyborze celów do ataków lotniczych. Inny model AI o nazwie Fire Factory według doniesień planuje kolejne naloty. Obliczy on ilość amunicji, ustali priorytety i przypisze cele proponując harmonogram oparty na danych zatwierdzonych przez wojsko

izrael
Prezentacja Fire Factory Źródło: www.bloomberg.com

Model AI znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach. Jednym z takich zastosowań jest automatyzacja, gdzie technologie sztucznej inteligencji wykonują powtarzalne zadania, poprawiając ogólną wydajność i produktywność ataków. Ponadto, algorytmy umożliwiają analizę danych w dużym zakresie, identyfikują wzorce i dostarczają cennych informacji kluczowych do podejmowania decyzji. Mimo że ludzie nadzorują i zatwierdzają poszczególne cele i plany nalotów, brakuje ponoć międzynarodowej lub państwowej regulacji technologii używanych w tych systemach – potwierdził to urzędnik IDF.

Zwolennicy argumentują, że zaawansowane algorytmy mają potencjał prześcignięcia zdolności ludzkich operatorów i mogą pomóc w minimalizowaniu ofiar. Jednak krytycy ostrzegają przed potencjalnymi zagrożeniami wynikającymi z coraz większej niezależności autonomicznych systemów.

Zobacz też: To może być koniec MATIC! Polygon chce zostać multichainem – zobacz jakie ma plany

Izrael już teraz wykorzystuje AI w boju

Według raportu, IDF szeroko wykorzystało AI, aby stać się światowym liderem w dziedzinie broni autonomicznej. Ponoć niektóre z tych systemów zostały skonstruowane przez izraelskich dostawców obronnych, podczas gdy inne, takie jak wojskowe kamery kontroli granicznej StarTrack, wykorzystują tysiące godzin materiału wideo do identyfikacji osób i obiektów.

Chociaż szczegóły dotyczące wykorzystania AI przez IDF w operacjach są utajnione, urzędnicy wojskowi rzekomo potwierdzili, że systemy te zdobyły doświadczenie na polu walki.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie SI do systemów bojowych może zmniejszyć liczbę ofiar wśród ludności cywilnej. Simona Soare z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych stwierdziła, że właściwe wykorzystanie technologii SI może przynieść znaczne korzyści pod względem efektywności i precyzji, pod warunkiem prawidłowego funkcjonowania parametrów technologicznych.

Może Cię zainteresować:

Komentarze