ATH wolumenu na derywatywach kryptowalut | Binance wyżej niż BitMEX drugi miesiąc z rzędu

Według najnowszych badań wolumen obrotu instrumentami pochodnymi kryptowalut osiągnął w maju miesięczne ATH bijąc dotychczasowy, marcowy rekord. Wolumen instrumentów pochodnych BTC na Binance przewyższył Bitmex. Wolumeny na CME również wzrosły – zarówno w przypadku kontraktów futures, jak i opcji.

ATH miesięcznego wolumenu na rynku instrumentów pochodnych kryptowalut

Według raportu CryptoCompare, miesięczny wolumen obrotu instrumentami pochodnymi kryptowalut wzrósł w maju o 30%. Osiągnął nowy rekordowy poziom 602 miliardów dolarów, bijąc poprzedni rekord z marca o niespełna 2 miliardy dolarów.

Instrumenty pochodne kryptowalut (derywatywy) to w zasadzie kontrakty, które uzyskują swoją wartość z zasobu podstawowego, którym jest głównie Bitcoin. Instrumenty pochodne obejmują kontrakty futures i opcje, które w większości są przedmiotem obrotu na giełdach, które oferują mechanizm dźwigni.

źródło: CryptoCompare

CryptoCompare unaocznił wzrost wolumenu obrotu na większości giełd. Podczas gdy wszystkie badane platformy odnotowały dwucyfrowy wzrost wolumenów instrumentów pochodnych w maju, Chicago Mercantile Exchange (CME) zanotowała największy wzrost o 59% od kwietnia.

Binance, w większości z wolumenem platformy Binance Futures, zajął drugie miejsce z 58% wzrostem, a dalej uplasowały się BitMEX, FTX i OKEx. Co ciekawe, Binance pokonał w tym wymiarze BitMEX już drugi miesiąc z rzędu.

Niemniej jednak to Huobi pozostaje liderem pod względem największego wolumenu obrotu instrumentami pochodnymi.

źródło: CryptoCompare

Imponujący wzrost wolumenu CME

Jak wspomniano powyżej, wzrost CME w maju był dość imponujący, ale można to również przypisać brakowi poważnego zainteresowania w kwietniu. Po słynnym Czarnym Czwartku w połowie marca, kiedy większość aktywów kryptowalutowych straciła znaczną część swojej wartości, poziomy wolumenu na CME spadły, zarówno w przypadku kontraktów futures, jak i opcji.

„Wolumeny kontraktów terminowych CME wzrosły od kwietnia, zwiększając liczbę kontraktów o 36% – do 166 000 w maju. Tymczasem całkowity wolumen opcji CME osiągnął najwyższy w historii miesięczny najwyższy poziom 5986 kontraktów będących przedmiotem obrotu (16-krotność wolumenu z kwietnia)”.

Czerwiec również zaczął się dość pozytywnie dla CME. Jak zauważyli analitycy Skew, 3-go dnia miesiąca wolumen obrotu kontraktami futures na Bitcoin na platformie wyniósł prawie 800 milionów USD:

źródło: Skew Twitter

Świt instrumentów pochodnych bitcoina a wycena kryptowaluty

Płynność Bitcoina pochodzi głównie z rynku spot. Oznacza to, że większość działań związanych z kryptowalutą wiąże się z wymianą monet na giełdach.

Jednakże to właśnie kryptowalutowe instrumenty pochodne odegrały niebagatelną rolę w historii wzrostów wyceny BTC w ciągu ostatnich kilku lat. W ciągu zaledwie roku instrumenty pochodne BTC i ETH odnotowały ogromny wzrost zarówno płynności i obrotów:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx