SEC vs Ripple | Nowy zwrot akcji w sprawie

Sprawa SEC kontra Ripple. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zaprzeczyła posiadaniu jakichkolwiek wewnętrznych dokumentów dotyczących bitcoina, ethereum czy XRP, ponieważ odnoszą się one do papierów wartościowych, czytamy w oświadczeniu złożonym do sądu.

Zespół obrony Ripple uważa, że jest to krytyczny zwrot akcji dla sprawy. Prawnicy zabrali się za ustalenie, w jaki sposób SEC określa klasyfikację papierów wartościowych.

Pomimo sprzeciwu SEC, sędzia Netburn wydała zezwolenie na ujawnienie takich dokumentów, ale z wyłączeniem komunikacji wewnętrznej. Obydwie strony uznały to za zwycięstwo.

„Zgadzam się w dużej mierze z wnioskiem pozwanego, myślę, że ustalenia związane z bitcoinem i ethereum są istotne” – powiedziała Netburn, dodając:

„Zamierzam autoryzować ujawnienie zarówno w zakresie komunikacji wyłącznie na temat BTC , ETH, jak i komunikacji XRP między SEC a stronami trzecimi, a tym samym obejmuję tym wszystkich uczestników rynku i inne agencje rządowe. Nie uwzględniam w tym orzeczeniu komunikacji wewnętrznej SEC”.

Nie wszystko idzie po myśli Ripple

Krytyczne dla obrony Ripple przed zarzutami, że sprzedał niezarejestrowane papiery wartościowe, jest ustalenie równoważności między bitcoinem, ethereum i XRP.

Pod rządami byłego dyrektora Williama Hinmana SEC ustaliła w 2018 r., że zarówno BTC, jak i ETH nie są papierami wartościowymi. W obydwu przypadkach Hinman zwrócił uwagę na decentralizację obu sieci, jako czynnik decydujący o takim traktowaniu sprawy.

Poszukując dokumentacji w tej sprawie, Ripple ma nadzieję ustalić, dlaczego XRP traktowane jest inaczej.

Komentując orzeczenie sędzi Sary Netburn, adwokat Jeremy Hogan powiedział, że była to decyzja podszyta wieloma niuansami. Sędzia zgodziła się na ujawnienie komunikacji między SEC a stronami trzecimi, ale nie dała zgody na ujawnienie dokumentów wewnętrznych.

W rezultacie Ripple otrzymuje nie to, na co liczyło.

SEC płacze z powodu interwencji posiadaczy XRP

W odrębnym wniosku SEC stara się uniemożliwić posiadaczom XRP interwencję w sprawie.

Wniosek o interwencję prowadzony przez Johna Deatona przedstawia argument, że posiadacze XRP przegrali w wyniku wniesienia przez SEC pozwu prawnego przeciwko Ripple. Twierdzą, że jest to sprzeczne z publicznym oświadczeniem SEC dotyczącym zapobiegania szkodom dla inwestorów.

SEC złożyła sprzeciw wobec wniosku o interwencję. Komisja podniosła argument, że taki wniosek jest przedawniony. Dodała, że taki wymiar interwencji nie wniesie niczego nowego do sprawy.

Chociaż Ripple odniosło wiele „mini zwycięstw” na etapie przesłuchań w procesie, ostatnie wydarzenia pokazują, że SEC nie ma zamiaru się poddawać. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze