Ponad milion transakcji Ethereum w ciągu jednego dnia

4 780

Górnicy Ethereum spamują sieć małymi transferami. Tylko jednego dnia zrealizowano ponad milion transakcji. Dlaczego i w jakim celu tak się dzieje?

Ponad milion transakcji

Dzienny wolumen transakcji Ethereum przekroczył 1 milion transakcji. To najwyższy wymiar, którego nie widzieliśmy od początku 2018 roku:

transakcje ethereum
źródło: Ethereum.io

Za tłok transakcyjny w sieci odpowiedzialnych jest częściowo kilka pul wydobywczych. Ethermine dokonał ponad 13 000 transakcji w ciągu 24 godzin między 24 a 25 czerwca. Nanopool i Sparkpool zachowały się podobnie. Średnie opłaty transakcyjne wynosiły wówczas 0,75 USD.

Dlaczego baseny górnicze spamują ETH?

Trustnodes spekuluje, że górnicy lub całe pule wydobywcze realizowali te transakcje, aby uzyskać nagrody, które pochodzą z ich wydobycia. Takie zachowanie jest wspierane przez fakt, że niektóre transakcje były nie mniejsze niż 0,001 ETH (0,25 USD). To zaś sugeruje, że ich rzeczywista wartość zawierała się faktycznie w opłacie transakcyjnej.

Bierze się również pod uwagę możliwość, że wysokie wolumeny transakcji są po prostu wynikiem niskich progów wypłaty. Oznacza to, że pule wydobywcze mogłyby (z uzasadnionych powodów) wypłacać małym górnikom nagrody. Jednak Trustnodes ostatecznie utrzymuje, że ostatni, rekordowy wolumen transakcji jest pod każdym względem nadmierny. Odpowiada „dwóm miesiącom działania sieci z pełną wydajnością”.

Tłok transakcyjny w Ethereum trwa

Za przeciążeniem Ethereum stały wcześniej inteligentne kontrakty na dużą skalę. Od marca pojemność Ethereum jest obciążana działalnością dużych projektów, takich jak chociażby Tether. Do tego dochodzą transakcje od takich scamów jak PlusToken i MMM Token.

Nawiasem mówiąc, ostatni spam transakcyjny w Etehreum doprowadził do ograniczeń w ramach niektórych kontraktów. Przykładowo, PlusToken nie był w stanie przenieść swoich funduszy, właśnie przez wzgląd na rekordowo wysoki wolumen.

Podobne zatory były również problemem w ostatnich latach. CryptoKitties zatkali blockchain Ethereum w 2017 r. Token iFish przeciążył sieć w 2018 r. W toku są różne propozycje, które mogłyby rozwiązać problem przeciążenia Ethereum, w tym poprawki w opłatach za gas, EIP-1559, transakcje meta, staking i sharding.

Komentarze