Naśladowcy DOGE: przegląd

Rosnąca popularność Dogecoina sprowadziła na scenę kryptowalut wielu naśladowców. Przyjrzyjmy się sześciu z nich: SHIBA, SHIBAPUP, KISHU, HUSKY, DOGES i DOGET.

Wraz z ostatnimi wzrostami DOGE, rynek kryptowalut doświadczył prawdziwego szału. Memowa moneta, którą stworzono jako żart w 2013 roku, znalazła się w gronie wśród najlepszych cyfrowych monet dopiero osiem lat po premierze.

Wspierany publicznie przez jedne z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych celebrytów, takich jak Elon Musk, Snoop Dogg, Mark Cuban i wielu innych, DOGE zdołał przyciągnął uwagę ludzi, a cena i sława kryptowaluty gwałtownie wzrosły.

Klony DOGE

Wraz z pięciocyfrowym zwrotem z inwestycji w okresie krótszym niż pół roku, w pewnym sensie oczekiwano, że naśladowcy będą próbowali podążać podobną ścieżką. I tak właśnie się stało. Kreatywność społeczności kryptowalut stanęła na wysokości zadania, a naśladowcy DOGE zaczęli pojawiać się ze wszystkich stron.

Chociaż niektóre z nich mają korzenie sięgające kilku miesięcy, ich popularność rozkwitła w ciągu ostatnich kilku tygodni – na czele z samym Dogecoinem. Przyjrzymy się niektórym naśladowcom DOGE na rynku.

Shiba Inu (SHIB): Zabójca Dogecoin

Samozwańczy „zdecentralizowany, memowy token” określający siebie jako „Dogecoin KILLER” nie jest wynalazkiem per se.

Jego 22-stronicowy „Woofpaper” (tak zatytułowano whitepaper SHIB) obiecuje, że moneta jest w 100% zdecentralizowana, za co jej założyciel – Ryoshi – ręczy osobiście.

Projekt zakłada, że jest „poświęcony budowie najlepszego, zdecentralizowanego ekosystemu (DECO) na naszej planecie”. Zasadniczo oznacza to, że developerzy pracują nad zdecentralizowaną giełdą, która, gdy (jeśli) ujrzy światło dzienne, będzie się nazywać ShibaSwap.

W ramach Woofpaper wyjaśniono, że DEX wyróżni trzy „flagowe tokeny” pochodzące z ShibaSwap – SHIB, LEASH i BONE:

„Na ShibaSwap, twoje Shiba będą szukać (DIG) KOŚCI (BONES), a nawet palić ich tokeny (BURY). Najlepsi trenerzy nauczą nawet swoje Shiba SWAP-u, co pozwoli szczenięciu wymienić jeden token na inny.”

Pomimo tego, że nie było nawet blisko wprowadzenia rzeczywistego produktu, token SHIB (zbudowany na Ethereum) odnotował – w ostatnich tygodniach – nieopisane zyski. Cena naśladowcy DOGE wzrosła o ponad 1500% od zeszłego wtorku i jest obecnie 18 największym altcoinem z kapitalizacją rynkową wynoszącą 12 miliardów dolarów.

Co więcej, jego popularność zwiększyła się znacząco już na początku tego tygodnia, gdy wiodąca na świecie giełda kryptowalut, Binance, umieściła SHIB na parkiecie swojej giełdy.

SHIB w liczbach aktualne na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji (wg CoinGecko):

Cena: 0,000016 USD

Kapitalizacja rynkowa: 8 miliardów dolarów

Podaż w obiegu / całkowita podaż: 497 739 233 280 414/1 000 000 000 000 000

Wiodąca giełda: Binance

Husky Coin (HUSKY)

Podczas gdy SHIBA INU reklamuje się jako „zabójca Dogecoin”, Husky Coin z dumą docenia kreację z 2013 roku, mówiąc, że za jego powstaniem kryje się „inspiracja Elonem Muskiem i Dogecoinem”. Ponadto, na stronie projektu czytamy, że Husky jest „młodszym bratem Dogecoina”.

HUSKY to również aktywo oparte na memach, którego historia rozpoczyna się jako „eksperyment” prowadzony przez zdecentralizowaną społeczność. Twórcy zablokowali 45% całkowitej podaży na Uniswap i 5% tokenów zespołu i „wyrzucili klucze”. Pozostałe 50% zostało „spalone” na rzecz Vitalika Buterina – współzałożyciela Ethereum.

Husky został uruchomiony w lutym tego roku. Od tego momentu zdołał już znaleźć się na Binance Smart Chain. Deklaruje również, że będzie miał DEX, który powinien zostać wydany do końca lipca 2021 r. Sieć główna powinna pojawić się w grudniu i będzie oparta na ZEC.

Cena Husky Coin osiągnęła 20 kwietnia nowy rekord wszech czasów.

HUSKY w liczbach (aktualne na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji (wg CoinGecko)):

Cena: 0,00000004 USD

Całkowita podaż: 39159 500 000 000 000

Wiodąca giełda: Uniswap

ShibaPup (SHIBAPUP)

Być może zainspirowany SHIBA INU, jego młodszy brat SHIBA PUP pojawił się w odpowiedzi na to, że „Elon [Musk] o to poprosił”. Takie wyznanie widnieje przynajmniej na oficjalnej stronie projektu.

Ponadto, na stronie znajduje się cała sekcja poświęcona tweetom Elona Muska związanym z różnymi krypto-psami.

Poza przyszytą, najpewniej jednostronną relacją z CEO Tesli, ShibPup twierdzi, że jego kontrakt weryfikowany jest przez Bscscan, a sam token jest dostępny do kupienia na PancakeSwap.

SHIBAPUP w liczbach (aktualne na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji (wg CoinGecko)):

Cena: 5,35 USD

Całkowita podaż: 1 000 000

Wiodąca giełda: PancakeSwap

Kishu Inu (KISHU)

Kolejnym klonem DOGE wydaje się być Kishu Inu, który jest „w pełni zdecentralizowany i należący do tętniącej życiem społeczności”. Projekt obiecuje natychmiastowe nagrody dla użytkowników. Oznacza to, że posiadacze KISHU otrzymają 2% od każdej transakcji w sieci.

Jak większość sobie podobnych, KISHU jest tokenem ERC-20. Jego całkowita podaż wynosi 100 biliardów. CoinGecko wykazuje ogromny wzrost ruchu ceny KISHU. W ciągu ostatnich siedmiu dni, wzrost ceny tokena estymuje się w granicach nieco ponad 1170%

Kishu Inu obiecuje uruchomienie zdecentralizowanej giełdy o nazwie KISHU Swap i notowania na scentralizowanych platformach obrotu, takich jak CoinTiger.

KISHU w liczbach (aktualne na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji (wg CoinGecko)):

Cena: 0,00000001 USD

Całkowita podaż: 100 000 000 000 000 000

Wiodąca giełda: Uniswap

Token Doge (DOGET)

Doge Token zakłada, że jest bardziej ekologiczną wersją swojego popularnego „starszego brata” (Dogecoin), ponieważ działa na platformie Stellar. W konsekwencji prowadzi to do zwiększonej wydajności, której „nie można przecenić”, czytamy na oficjalnej stronie internetowej projektu.

DOGET nie może paść ofiarą ataku 51%, co czyni go „niewrażliwym”. Uproszczony proces audytu sprawił, że ma on być „bardziej godny zaufania niż Dogecoin”.

DOGET w liczbach (aktualne na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji (wg CoinMarketCap)):

Cena: 0,002617 USD

Kapitalizacja rynkowa: 26 milionów dolarów

Całkowita podaż: 9 996 778 208

Wiodąca giełda: StellarTerm

DogeSwap (DOGES)

Ten naśladowca DOGE faktycznie ma działający DEX o tej samej nazwie. W W manifeście DOGES czytamy, że w nadchodzących miesiącach protokół ma w planie dodanie kilku nowych usług. Mają się wśród nich znaleźć zdecentralizowane zarządzanie aktywami, NFT i sztuka cyfrowa, zdecentralizowany launchpad i giełda oraz mechanizmy dotyczące stakingu i farmingu.

Zespół deweloperski DogeSwap pracuje również nad governance tokenem, który ma pozwolić społeczności głosować i decydować o wypaleniu DOGES. Użytkownicy mogą stakować na platformie „dowolną ilość” tokenów i w rezultacie zdobywać nagrody.

Pomimo nieznacznego spadku ceny, token wzrósł od połowy kwietnia o ponad 300%.

DOGES w liczbach (aktualne na chwilę przygotowywania niniejszej publikacji (wg CoinMarketCap)):

Cena: 80,75 USD

Kapitalizacja rynkowa: 1,6 miliona USD

Podaż w obiegu: 20000

Wiodąca giełda: Uniswap

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx