Ktoś przeniósł 1 miliard dolarów w Ethereum za 7,42 USD

24 554

Ponad 1 miliard dolarów w tokenach Synthetix zostało dziś przeniesionych za opłatą transakcyjną w wysokości zaledwie 7,42 USD.

Ktoś przesłał w sieci Ethereum 74,6 miliona tokenów Synthetix (SNX) o wartości nieco ponad 1 miliarda dolarów. Poniósł za to opłatę transakcyjną w wysokości zaledwie 7,42 USD:

7 USD
źródło: etherscan

Środki zostały przekazane z kontraktu o nazwie „Synthetix: Reward Escrow”. Synthetix to zdecentralizowany protokół finansowy (DeFi) do handlu tokenami powiązanymi z aktywami na Ethereum. Przykładowo, token może być powiązany z ceną akcji Tesli.

Jedna z największych transakcji w historii kryptowalut

To jedna z największych, jak dotąd, pojedynczych transakcji w historii kryptowalut. Zeszłego lata przetransferowano 101 857 BTC o wartości około 933 milionów dolarów w tamtym czasie (wg ówczesnych cen). Gdyby podobna transakcja miała zostać przeprocesowana dzisiaj, byłaby warta blisko 4 miliardów dolarów.

Problematyczna wysokość opłat transakcyjnych

Podczas gdy transakcja SNX sama w sobie robi wrażenie, użytkownicy Twittera szybko zwrócili uwagę, że opłaty transakcyjne Ethereum są nadal za wysokie jak na sieć codziennego użytku. Opłata w wysokości 7,42 USD staje się znacznie droższa, jeśli chcielibyśmy przenieść tokeny o wartości zaledwie kilku dolarów.

W maju zeszłego roku, ponad połowa wszystkich transakcji Ethereum była procesowana za mniej niż 20 USD, a 80% dokonanych transakcji – poniżej 90 USD. Według analityka danych Alexa Svanevika, współzałożyciela D5, odzwierciedla to sposób, w jaki ludzie ogólnie używają Ethereum.

Svanevik wyjaśnił, że Ethereum jest siecią wybieraną dla wielu projektów DeFi, które koncentrują się na mikro-transakcjach. Ponadto jest popularnym centrum dla pul wydobywczych, aplikacji hazardowych i giełd.

Jednak odkąd sektor DeFi zyskał na popularności we wrześniu ubiegłego roku, opłaty transakcyjne Ethereum wzrosły gwałtownie. Niedawno wzrosły o prawie 400%, ponownie rozpalając debaty na temat tego, czy Ethereum nadaje się do powszechnej adopcji. Wiele projektów pracuje nad rozwiązaniami skalowania w warstwie drugiej – ale jak dotąd nie okazały się one rozwiązaniem problemu wysokich opłat.

Może Cię zainteresować:

Komentarze