Wzrost zastosowań rozwiązań warstwy drugiej w Ethereum

4 740

Rośnie liczba zdecentralizowanych giełd obsługujących rozwiązania warstwy drugiej. Czy sieć Ethereum nie nadąża za własną popularnością?

Nadmiernie wysokie ceny gazu w Ethereum nadal utrudniają procesowanie mniejszych transakcje w sieci. Tymczasem, wraz z coraz bardziej przyspieszającą adopcję rozwiązań opartych o warstwę drugą. Mogą przetwarzać tysiące transakcji na sekundę, a nie tylko garstkę w stosunku do tych, które są przetwarzane w warstwie pierwszej.

Nowe rozwiązania gotowe do uruchomienia

Zdecentralizowana giełda LeverJ odnotowała gwałtowny wzrost wolumenu obrotów od czasu uruchomienia kontraktów wieczystych cztery tygodnie temu. W ramach 26 600 transakcji obrócono około 75 milionów dolarów, co kosztowało łącznie prawie 600 dolarów opłat za gaz.

Liczby te mogą wydawać się niewielkie w porównaniu z gigantami DeFi, takimi jak Uniswap. Reprezentują one jednak gwałtowny wzrost adopcji drugiej warstwy w czasie, gdy taka technologia wydaje się być najbardziej potrzebna. Zasadniczo skalowanie w warstwie drugiej polega na usunięciu procesów z łańcucha głównego w celu szybszego i tańszego przetwarzania danych i transakcji.

Do uruchomienia drugiej warstwy optymalizacji o nazwie Castor gotowy jest również protokół DeFi Synthetix:

Castor jest efektem czterech miesięcy testów, które rozpoczęły się pod koniec września, oferując uczestnikom sieci testowej zachęty w postaci natywnego tokena SNX.

Protokół DeFi, który oferuje aktywa syntetyczne śledzące wartość aktywów w świecie rzeczywistym, przechodzi na nową umowę depozytową SNX, która obsługuje L2. Aktualizacja obejmuje również dwa inteligentne kontrakty umożliwiające wpłaty w warstwie pierwszej i wypłaty w warstwie drugiej przy użyciu optymistycznych rollupów.

Deweloperzy spodziewają się, że postawienie na drugą warstwę poprawi wrażenia użytkownika dzięki szybszemu przetwarzaniu transakcji i niższym kosztom gazu.

Według statystyk Synthetix, kapitalizacja rynkowa osiągnęła 3,2 miliarda USD, podczas gdy ceny SNX wzrosły o 26% w ciągu ostatnich siedmiu dni, osiągając rekordowy poziom 16 USD.

Loopring

Na popularności zyskuje również zdecentralizowana giełda Loopring. Dzieje się tak za sprawą nowych aktualizacji i zachęt do liquidity miningu w ramach natywnego tokena, LRC.

Jej najnowszą funkcją jest możliwość wysyłania środków z konta Loopring L2 na dowolne konto L1 oparte na Ethereum bez konieczności korzystania z L2 przez odbiorcę.

„Oznacza to, że możesz wysłać szybką, tanią (bez gazu) płatność na L2 swojemu przyjacielowi, który nigdy nie słyszał o L2, wystarczy, że masz jego adres w Ethereum”.

Liczba sieci i giełd opartych na warstwie drugiej cały czas rośnie. W związku z tym można zadać pytanie, kiedy najpopularniejszy DEX, Uniswap, uruchomi aktualizację L2?

Średnie opłaty transakcyjne w Ethereum spadły nieco z rekordowego poziomu ponad 16 USD z 11 stycznia, ale nadal są ekonomicznie nieopłacalne dla wielu użytkowników.

Komentarze