Krajobraz Ethereum w niecałe 24 godziny po hard forku London

Długo wyczekiwany hard fork London został przeprocesowany na Ethereum bez żadnych problemów. Prześledźmy garść najważniejszych danych w niecałą dobę od wprowadzenia aktualizacji.

London był niecierpliwie oczekiwany nie dlatego, że obniży opłaty (od momentu uruchomienia koszt gasu faktycznie wzrósł), ale dlatego, że w efekcie wprowadzonych zmian będą one spalane.

EIP-1559 wprowadził mechanizm, który spala część opłaty transakcyjnej. Jest to bardzo ważne dla ekonomii podaży i emisji, które są obecnie inflacyjne dla Ethereum zgodnie z konsensusem proof-of-work.

Po ostatecznym przejściu do ETH 2.0 (zmiana modelu konsensusu na proof-of-stake), ekonomia prawdopodobnie stanie się deflacyjna. Stanie się tak, ponieważ emisja nagrody blokowej zostanie zmniejszona, a część opłat transakcyjnych nadal będzie spalana.

Ponad 11 milionów dolarów w ETH poszło z dymem

W niecałe 24 godziny od „premiery” hard forka London, spalonych zostało około 3952 ETH. Podobną liczbę 3918 podaje na trackerze czasu rzeczywistego WatchTheBurn (dane aktualne w chwili przygotowywania niniejszej publikacji).

Przy obecnym kursie ETH/ USD na poziomie około 2800 USD, wartość spalonych ETH przekroczyła już 11 milionów dolarów.

Utrzymując obecne tempo spalania 2,5 ETH na minutę, sieć zniszczy 3600 tokenów dziennie. Ten współczynnik wzrośnie, gdy sieć będzie działać pod dużym obciążeniem i wzrosną ceny gazu.

Podaż Ethereum wciąż jest inflacyjna. Według danych Bankless, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 r. wydobyto około 2,24 mln ETH. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost podaży ETH o 3,8 mln lub 3,3% w ciągu roku, zwiększając się ze 114,1 mln do 117,9 mln.

Odjęcie dziennego wskaźnika spalenia oznacza, że inflacja zmniejszy się do poziomu od około 1,25% do 2,66%. Co więcej:

„Jak widać, w oparciu o aktualną podaż i roczne dane dotyczące spalania w 2021 r., istnieje duże prawdopodobieństwo, że po przejściu na Proof-Of-Stake ETH stanie się deflacyjny. W zależności od tempa spalania, stopa inflacji etheru może spaść nawet do -1,05%.”

Dlaczego cena gasu wzrosła?

Jednym z „efektów ubocznych” hard forka London był wzrost cen gasu. Według danych Bitinfocharts, średnie opłaty transakcyjne w Ethereum wzrosły (w ciągu ostatniego dnia lub dwóch) o 70% – do 15 USD. Wzrost ten ma jednak solidne uzasadnienie i nie powinien niepokoić użytkowników sieci.

cena gasu etehreum
cena gasu w Ethereum; źródło: ethereumprice.org

Badacz ekosystemu Ethereum „trent.eth” [@trent_vanepps] wyjaśnił, że nastąpiło duże przeciążenie sieci z powodu spadków NFT, problemów na giełdach uniemożliwiających transakcje podczas aktualizacji, działań górników ustalających niskie limity gasu i ogólnej zmienności rynku ETH. Więcej informacji na temat potencjalnych przesłanek wzrostu znajdziesz w poniższym wątku na Twitterze:

Przeczytaj również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze