Flip! Uniswap bije Bitcoina

Flip!

Flippening na opłatach zaobserwował bloger Evan Van Ness, cytując dane z CryptoFees, strony internetowej, która porównuje dzienne opłaty generowane przez najlepsze sieci blockchain.

Założyciel Uniswap, Hayden Adams, skomentował powyższe w następujących słowach:

„Opłaty za Uniswap v2 LP w końcu przekroczyły opłaty sieciowe Bitcoin średnio z 7 dni. Byłoby jeszcze wyżej, gdyby [cryptofees] śledził v3, ”

W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, Uniswap wygenerował 7,1 miliona dolarów opłat w ciągu ostatnich 24 godzin w porównaniu do 4,6 miliona dolarów w sieci Bitcoin.

Chociaż wielu krytyków natychmiast odniosło to do wysokich opłat za gas w Uniswap, Adams wskazał, że dochody, o których mowa, w rzeczywistości polegały na opłatach za swapy płaconych dostawcom płynności, a nie opłat za gas. Dodał, że opłaty za gas w ETH generowane przez Uniswap są wykładniczo wyższe niż opłaty transakcyjne w sieci Bitcoina.

Flip, flip!

Uniswap „flipnął” Bitcoina w tym względzie dwa dni z rzędu. Średnia 7-dniowa zdecentralizowanej giełdy jest teraz również wyższa niż w Bitcoin – 5,9 w porównaniu do 5,3 miliona dolarów

Tak czy inaczej, Ethereum wyprzedziło zarówno Uniswap, jak i Bitcoin, z dzienną opłatą w wysokości blisko 90 milionów dolarów ze względu na rekordowo wysokie koszty gasu (więcej na ten temat przeczytasz szeroko na łamach Bithub jeszcze w tym tygodniu).

W innym tweecie Adams stwierdził, że skalowanie warstwy drugiej Ethereum jest bardzo potrzebne, dodając, że dziś sami użytkownicy Uniswap wydali około 42 milionów dolarów na opłaty za gas. „To prawie 5 razy więcej niż wydano na opłaty sieciowe Bitcoin w tym samym okresie”.

Opłaty w Ethereum nadal wysokie

Kiedy 5 maja wystartowało Uniswap v3, wielu użytkowników skarżyło się, że opłaty za gas wydawały się nawet wyższe niż w poprzedniej wersji platformy. Przypomnijmy, że wersja drugiej warstwy oparta na Optimism ma pojawić się już niebawem.

Według Bitinfocharts średnie ceny gasu w Ethereum wzrosły do ​​rekordowego poziomu 68 USD. Eth Gas Station informuje, że koszty gasu dla bardziej złożonych operacji, takich jak interakcje ze smart kontraktami lub swapy na tokenach zdecentralizowanych giełd (DEX), wynoszą obecnie ponad 200 USD.

„Po co czekać?”

Wielu obserwatorów pytało Adamsa, kiedy skalowanie drugiej warstwy zostanie wprowadzone w Uniswap. Był wśród nich YouTuber Lark Davis, który stwierdził:

„Świetnie, teraz niech wejdzie skalowanie w warstwie 2, tak aby Uniswap był faktycznie dostępny dla mniej zamożnych użytkowników. Polygon jest gotowy i czeka. Aave, Curve, Sushi, Pool razem na nim. Optimism za kilka miesięcy. Po co czekać?”

Jednak Optimism może być bliżej niż wielu sobie wyobraża w przypadku projektów z białej listy, w tym Uniswap. Inny projekt DeFi, Synthetix, właśnie ukończył aktualizację umożliwiająca trading z wykorzystaniem Optimism, chociaż nie ma potwierdzenia, kiedy zostanie ona uruchomiona.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze