Ethereum | Opóźnienia w uruchomieniu rozwiązania skalującego Optimism

Premiera uruchomienia sieci głównej rozwiązania skalującego Ethereum spod znaku Optimism została przesunięta na lipiec.

Mainnet Optimism miał zostać uruchomiony jeszcze w tym tygodniu. Niestety, zespół deweloperski poinformował dzisiaj o przesunięciu tego terminu co najmniej do lipca. W nowym harmonogramie znalazły się jedynie szacunki odnośnie tego, kiedy premiera rzeczywiście nastąpi. W komunikacie podano, że uruchomienie rozwiązania skalującego stanowi „wspólny wysiłek” całej społeczności Ethereum.

„Nie możemy zrobić tego sami…”

„Otwarcie sieci głównej dla ogółu nie jest czymś, co możemy zrobić sami” – poinformowali przedstawiciele Optimism. „Będzie to wspólny wysiłek, dzielony między nami, projektami i podstawowymi dostawcami infrastruktury, takimi jak wyrocznie, portfele, węzły…”.

Krótko mówiąc, Optimism uruchomi swój mainnet dopiero wtedy, gdy cały ekosystem Ethereum będzie stabilny i do tego przygotowany.

Optimism pracuje nad rozwiązaniem skalującym Ethereum opartym na tak zwanych „rollup’ach” już od czerwca 2019 r. Ma ono na celu zwiększenie przepustowości Ethereum (liczby transakcji przetwarzanych na sekundę) i zmniejszenie opłat za gas.

Na początku tego roku Optimism uruchomił swoje rozwiązanie w trybie „soft” – Optimistic Virtual Machine (OVM) – we współpracy z Synthetix. Oznaczało to, że Synthetix zintegruje rozwiązanie w czterech fazach, aby ograniczyć ryzyko dla swojej platformy.

Deweloperzy Optimism stwierdzili, że użytkownicy Synthetix już cieszą się zwiększoną szybkością i sporą oszczędnością kosztów. W ramach ponad 100 000 transakcji zaoszczędzono już podobno około 10 milionów dolarów.

Innym ważnym zdecentralizowanym protokołem do integracji z Optimism jest Uniswap. Wcześniej w tym tygodniu Uniswap poinformował, że jego celem jest uruchomienie wersji 3 (V3) w ramach Ethereum L1 w maksymalnym terminie 5 maja, a wdrożenie na L2 nastąpi „wkrótce”.

Czym jest rozwiązanie skalujące Optimism?

Optimism, wcześniej znany jako Plasma Group, jest pionierem rozwiązania o nazwie Optimistic Rollup. Skalowanie ma być tu zapewnione poprzez łączenie lub zestawianie wielu transakcji w jedną. W przypadku takich pakietów zbiorczych, transakcja jest odbierana w głównym łańcuchu bloków Ethereum, aczkolwiek wykonywana jest w rozwiązaniu warstwy 2, a dane wykonania są następnie wysyłane z powrotem do Ethereum. Ponieważ obliczenia są wykonywane poza łańcuchem, zmniejsza to obciążenie sieci oraz poprawia jej bezpieczeństwo.

Innym wariantem rollupów są ZK-Rollupy. Zarówno Optimistic Rollup, jak i ZK-Rollup mają swoje wady i zalety. Główna różnica między nimi polega na tym, że pierwszy stosuje fraud proof, a drugi validity proof. Dlatego też, w przypadku Optimistic Rollup, transakcję można zakwestionować. W przypadku ZK-Rollup nie ma takiej możliwości: transakcje są w takim modelu ważne z założenia.

Przed Ethereum jeszcze „dużo ciężkiej pracy”

Twórca Ethereum, Vitalik Buterin, powiedział niedawno, że rollupy są „potężnym” rozwiązaniem dla skalowania Ethereum w „krótko- i średnioterminowej przyszłości (i prawdopodobnie również długoterminowej)”. Ale to wciąż wczesny etap tej technologii – dodał Buterin sugerując, że w nadchodzących latach będzie trzeba wykonać mnóstwo ciężkiej pracy:

BlockchainETHEthereumskalowanie
Komentarze (0)
Dodaj komentarz