Ethereum staje się deflacyjne | Przypadek bez precedensu

Całkiem niedawno miał mieć miejsce pierwszy przypadek, gdy liczba spalonych ETH zdołała przewyższyć liczbę nowo wybitych.

Ethereum deflacyjne już teraz?

Kiedy w zeszłym miesiącu doszło do forka w Ethereum, w wyniku którego zostały wprowadzone założenia EIP-1559 oczekiwano, że tempo wzrostu podaży ETH ulegnie z czasem spowolnieniu.

Niektórzy obserwatorzy sytuacji w sieci największego altcoina rynku donoszą, że w ciągu ostatnich 24 godzin w sieci zostało spalonych więcej ETH niż wybitych. Oznacza to, że kolejnego dnia dostępnych było mniej ETH niż poprzedniego. Eksperci uważają, że jest to pierwszy raz, kiedy taka sytuacja miała miejsce.

EIP-1559 umożliwiła rozszerzenie rozmiarów bloków, dzięki czemu w sieci można przesyłać więcej transakcji. Sieć Ethereum borykała się z problemem przeciążeń na fali popularności NFT i wzrostu adopcji aplikacji sektora zdecentralizowanych finansów, takich jak choćby protokół pożyczkowy Aave czy giełda Uniswap.

Częścią założeń aktualizacji było nałożenie na każdą transakcję opłaty bazowej. Zamiast opłat nadal trafiających do górników, którzy weryfikują transakcje sieciowe, opłata podstawowa zostaje spalona (tj. wycofana z obiegu przez wysłanie do portfela, do którego nie można uzyskać dostępu). Pomysł polegał na zmniejszeniu całkowitej podaży ETH, który w przeciwieństwie do Bitcoina nie ma skończonego limitu podaży coinów. W rezultacie cena Ethereum miała teoretycznie rosnąć, aby zaspokoić popyt.

Chociaż EIP-1559 zmniejsza tempo wzrostu podaży ETH, niekoniecznie obniża podaż ETH. Dzieje się tak dlatego, że z każdym wydobytym blokiem górnicy nadal mogą zachować nowe ETH. Dopóki ilość nowo wydobytego ETH jest wyższa niż spalone opłaty bazowe, ogólna podaż ETH wzrasta.

Ale…

W ciągu 24 godzin na przełomie czwartku i piątku wzrost podaży okazał się ujemny. Sieć spaliła więcej ETH niż zostało wypłacone górnikom. Scenariusz miał szansę powodzenia, gdy opłata podstawowa wzrasta w okresach zwiększonego popytu na transakcje Ethereum.

Współzałożyciel DeFi Pulse, Scott Lewis i założyciel Week in Ethereum News, Evan Van Ness, uważają, że to pierwszy przypadek, gdy Ethereum stało się deflacyjne.

ethereum defalcyjne 1
źródło: link
źródło: link

Od czasu przeprocesowania hard forka London, spalonych zostało już ponad 190 000 ETH.

Przeczytaj również:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx