Ethereum | Czy EIP-1559 spełni oczekiwania?

Propozycja ulepszenia Ethereum (EIP) 1559 jest tematem, który od czasu, gdy został zaproponowany, zebrał głosy zarówno za jak i przeciw i wywołuje sporo kontrowersji. Wiele osób w społeczności jest głęboko przekonanych, że aktualizacja wpłynie na wysokość opłat transakcyjnych. Znaczna cześć środowiska górników sprzeciwia się jednak EIP 1559 przez wzgląd na na prognozowany spadek ich przychodów.

Kij w mrowisko wsadziła tym razem założycielka i dyrektor generalna MyCrypto, Taylor Monahan. Otwarcie stwierdziła, że EIP-1559 nie spełni oczekiwań:

Opłaty i cena

Warto zauważyć, że EIP jako takie zostały początkowo stworzone w celu ulepszenia mechanizmu opłat transakcyjnych Ethereum. Protokół o numerze 1559 r., gdy tylko został zaproponowany, był jednym z nielicznych EIP, które bardzo szybko „zyskały popularność”. Jednak według Monahan, wspomniana uwaga społeczności została „niestety” przeciągnięta z powodu „niezbyt subtelnych obietnic” obniżenia opłat za gaz i późniejszego wzrostu ceny Ethereum:

„Wczesne obietnice redukcji nadpłat, efektywności rynkowej, stabilności opłat, a nawet obniżonych opłat za transakcje TX [transakcyjne] wydają się… ..właściwe”.

Colin Wu, popularny reporter blockchain z Chin, powiedział wcześniej, że wdrożenie protokołu EIP-1559 będzie konieczne, jeśli problem z opłatami transakcyjnymi nie zostanie rozwiązany. Monahan twierdzi jednak, że ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jak protokół będzie działał w rzeczywistości, niż w teorii. Least Authority dywagował na temat tej kwestii następująco:

„Decyzje dotyczące cen gasu nie są trywialne. Nadawcy transakcji wybierają tę opcję zgodnie z obowiązującą ceną rynkową dla danej szybkości realizacji. Kontrakty mogą nie zawierać wystarczających informacji ”.

Monahan odrzuciła jednak powyższe i stwierdziła, że ludzie zwykle płacili jakąkolwiek „przypadkową” kwotę zalecaną przez API cenowe, a według niej była to „przeważająca cena rynkowa”.

„Spalić opłaty”

Wyjaśniając bazę, na podstawie której Geth, Etherscan, EthGasStation, MetaMask czy MyCrypto, ustalają prognozowaną stawkę opłat za gas, Monahan powiedziała:

„Przyglądają się aktualnie wydobywanym transakcjom i pokazują użytkownikowi zakres kosztów z grubsza powiązanymi wartościami czasu do wydobycia […]”

Stwierdziła, że interfejsy, których ludzie używają do określenia kosztu transakcji, ostatecznie nie ulegną zmianie, a także nie zmniejszy się koszt transakcji dla użytkowników. Według niej, ulepszenie, które jest wypychane w środku hossy, spowodujejedynie „niestabilność” i „niepewność” w umysłach uczestników rynku.

Podkreślając ostateczny priorytet EIP-1559, Monahan podsumowała:

„Jest jeden cel, który trafił do EIP-1559 i nie zgubił się w gąszczu pozostałych obietnic. Pozostaje aktualny do dziś: nie dawaj opłat górnikom. Spal opłaty. Niska inflacja! * Ujemna * inflacja! ”

Z drugiej strony, jeden z partnerów badawczych Paradigm, Gorgious Konstantopolous, stwierdził, że mechanizm spalania opłat jest niezbędny do zabezpieczenia systemu przed atakami górników. Dodał, że „inflacja ETH oparta na zużyciu jest użytecznym efektem ubocznym”.

Co więcej, Tim Beiko, jeden z głównych programistów Ethereum, zwrócił uwagę, że opłata podstawowa nadal byłaby spalana w starszych transakcjach.

„Jeśli jest więcej transakcji legacy niż miejsca w bloku, a wpływ na nie jest większy niż w przypadku rodzimych transakcji 1559, wówczas [górnicy] powinni nadać im priorytet”.

Konstantopolous stwierdził dalej, że bazowe fee byłoby początkowo niskie, aczkolwiek rosłoby wykładniczo:

„W EIP 1559 BASE FEE rośnie wykładniczo. Oznacza to, że 100% pełnych bloków szybko staje się bardzo kosztowne (podwaja się co 6 bloków). Działa to jako siła spadkowa przeciwko rosnącemu popytowi”.

EIP1559 ma niewątpliwie do zaoferowania wiele interesujących propozycji. Społeczność dyskutuje i szuka rozwiązań potencjalnych problemów. Czas pokaże, czy zaplanowane na lipiec tego roku wdrożenie znajdzie ostatecznie więcej zwolenników czy przeciwników.

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze