EIP-4488 | Tymczasowe remedium na wysokie opłaty w L2 Ethereum

3 551

EIP-4488 to propozycja tymczasowego rozwiązania problemu wysokich opłat za gaz w warstwie drugiej Ethereum.

Vitalik Buterin i deweloper Ethereum Ansgar Dietrichs są współautorami EIP-4488 – propozycji ulepszeń, która ma na celu obniżenie opłat za gaz w ramach rozwiązań skalujących w warstwie drugiej sieci Ethereum. EIP ma działać jako szybkie, krótkoterminowe rozwiązanie problemów wysokich kosztów gazu, podczas gdy opracowywane są bardziej solidne rozwiązania.

Skuteczne (aczkolwiek krótkoterminowe) rozwiązanie

Opłaty za gaz w sieci Ethereum były w ciągu ostatnich kilku miesięcy bardzo wysokie. Chociaż rozwiązania skalowania warstwy 2, które wykorzystują albo rollupy „optymistyczne” albo ZK, są aktualnie „jedynym rozwiązaniem skalującym dla Ethereum”, nawet przy korzystaniu z tych protokołów opłaty za gaz bywają dla użytkowników zbyt wysokie.

Zarówno rollupy optymistyczne, jak i ZK mają swoje wady i zalety. Główna różnica między nimi polega na tym, że pierwszy stosuje fraud proof, a drugi validity proof. Dlatego też, w przypadku Optimistic Rollup, transakcję można zakwestionować. W przypadku ZK-Rollup nie ma takiej możliwości: transakcje są w takim modelu ważne z założenia.

Jakkolwiek rozwiązania takie jak Optimism czy Arbitrum zapewniają często 3-8x niższe opłaty niż użytkownicy są w stanie uzyskać w warstwie bazowej Ethereum (rollupy ZK mogą zapewnić opłaty nawet 100x niższe niż w warstwie bazowej Ethereum), ich poziom nadal pozostawia wiele do życzenia.

EIP-4488 ma na celu obniżenie opłat za gaz w warstwie 2 na dwa sposoby:

  • przez dodanie pułapu danych transakcyjnych w ramach rollupu, które mogą znaleźć się w bloku.

Zdaniem Buterina, zwiększenie ilości miejsca na dane dostępnego dla rollupów jest obecnie wykonalne, ponieważ rozmiary bloków nie są nawet zbliżone do tych, które zagrażałyby stabilności sieci.

EIP-4488 ma na celu zmniejszenie opłat za gaz w bardzo krótkim okresie czasu, prawdopodobnie do Bożego Narodzenia tego roku:

Nie jest niespodzianką, że rozwiązania skalujące Ethereum rozwinęły się wraz z siecią. Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu największa giełda kryptowalut, Binance, umożliwiła deponowanie ETH za pośrednictwem Arbitrum.

Może Cię zainteresować:

Komentarze