Czy NFT to bańka, która zaraz pęknie? Liczba ERC-721 w Ethereum osiąga rekord wszech czasów

Łączna liczba inteligentnych kontraktów skoncentrowanych na NFT w sieci Ethereum osiągnęła nowy rekord wszech czasów. W nowym raporcie czytamy, że nadal stanowią one jednak zaledwie ułamek całego ekosystemu.

Według raportu CoinMetrics pt. State of The Network, łączna liczba inteligentnych kontraktów ERC-721, które stanowią trzon większości tokenów niewymienialnych (NFT) w łańcuchu blokowym Ethereum, osiągnęła nowy rekord wszech czasów na fali obecnego boomu NFT:

NFT na Ethereum – garść liczb

Nowy rekord liczby inteligentnych kontraktów ERC-721 wynosi około 19 000.

ERC-721 to standard Ethereum stosowany do tworzenia NFT – tokenów niewymienialnych, które są unikalne kryptograficznie. Są one stosowane w celu tworzenia „przedmiotów cyfrowych”, w ramach których wykorzystuje się grafikę, zasoby gier video lub muzykę. W ostatnich miesiącach sektor NFT znacznie się rozszerzył. Wolumen obrotu na trzech największych rynkach NFT osiągnął – tylko w lutym – 342 miliony USD, w porównaniu z 12 milionów USD z grudnia 2020 r..

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy Rynek NFT przeszedł praktycznie z nieobecnego w przestrzeni do stanu kwitnącego, zdecentralizowanego rynku wartego wiele milionów dolarów”, powiedział Mati Greenspan, założyciel firmy Quantum Economics, zajmującej się analityką kryptowalut.

nft
źródło: dappradar

Jednak pomimo wzrostu wielkości sprzedaży, NFT pozostają stosunkowo niewielkim kawałkiem tortu całego Ethereum. Chociaż liczba kontraktów ERC-721 wzrosła do około 19 000, stanowią one „niewielki ułamek” z 17,84 milionów inteligentnych kontraktów obecnie wdrażanych w tej sieci.

Czy NFT to bańka, która zaraz pęknie?

Pomimo faktu, że NFT są średnio znacznie droższe niż inne tokeny, stosunkowo niewielka liczba wdrożonych kontraktów ERC-721 – w porównaniu z pełnym obrazem ekosystemu Ethereum jako całości sugeruje, że sektor jest nadal w powijakach pod względem masowej adopcji.

„Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie społeczne NFT i rozwój rynku metaverse, technologia NFT ma duże szanse na […] ewolucję”powiedział Petr Kozyakov, współzałożyciel i CBDO sieci płatniczej Mercuryo.

Zasugerował, że do końca 2021 r. rynek NFT może osiągnąć szczyt do 40 miliardów dolarów. Inni eksperci argumentują jednak, że bezprecedensowe ceny płacone przez niektórych kolekcjonerów za NFT spowodowały wyraźnie zawyżenie wartości rynku.

Konstantin Anissimov, dyrektor wykonawczy giełdy kryptowalut CEX.IO, skomentował, że podstawowe wdrożenia i przypadki użycia całej technologii NFT nie zostały jeszcze w pełni odkryte, wykorzystane i zintegrowane.

Anissimov argumentował również, że „istnieją wyraźne oznaki, że rynek NFT jest nadmiernie zawyżony pod względem bezprecedensowych wycen niektórych z dotychczas sprzedanych przedmiotów, w tym EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS autorstwa Beeple – dzieła, które sprzedano za 69,3 miliona dolarów.” Sam Beeple jest skłonny się z tym zgodzić, opisując przestrzeń NFT jako „bańkę” .

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat NFT? Przeczytaj poniższy artykuł:

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze