Chia zamyka 61-milionową rundę finansowania z wyceną pół miliarda dolarów

Chia Network, blockchain i platforma zasobów cyfrowych znana z modelu wydobywania opartego na pamięci masowej, zebrała 61 milionów dolarów od znanych inwestorów, w tym Andreesena Horowitza.

Na podstawie wyników ostatniej rundy finansowania, firma z siedzibą w San Francisco jest obecnie wyceniana na 500 milionów dolarów. Wśród firm, które w ostatnim czasie zainwestowały w projekt, znalazły się: Breyer Capital, Slow Ventures, True Ventures, Cygni Capital, NAval Ravikant, Collab + Currency i DHVC. Pozystkany w drodze tych inwestycji kapitał wycenia się na 61 milionów dolarów.

Chia szykuje się na IPO?

Gene Hoffman, prezes i dyrektor operacyjny Chia Network, stwierdził, że środki pozyskane w ramach właśnie zakończonej rundy finansowania, pozwolą na zwiększenie tempa prac nad rozwojem platformy. „Chcemy, aby waluta cyfrowa była łatwiejsza w użyciu niż gotówka” – powiedział. Hoffman zasugerował również mozliwość, że spółka zechce rozpocząć publiczne notowania swoich akcji na drodze IPO.

Rozważany jest podobno również model SPAC, wykorzystania spółki specjalnego przeznaczenia, jako nie prowadzącej działalności komercyjnej, która została utworzona wyłącznie w kierunku pozyskania kapitału w drodze pierwszej oferty publicznej (IPO) w celu przejęcia istniejącej spółki. SPAC, znane również jako „blank check company”, istnieją już od dziesięcioleci. W ostatnich latach zyskały bardzo na popularności, przyciągając znanych inwestorów oraz zdobywając rekordową kwotę pieniędzy z IPO w 2019 r.

„Naszym celem zawsze było stosunkowo szybkie upublicznienie, ponieważ znacznie wyjaśni to nasze otoczenie regulacyjne i umożliwi klientom używanie waluty do zabezpieczenia zmienności rynku publicznego, która różni się od innych monet”.

Co to jest Chia?

W przeciwieństwie do sieci Bitcoin czy Ethereum, które w celu weryfikacji transakcji sieciowych opierają się na modelu konsensusu proof of work, Chia działa z wykorzystaniem algorytmu konsensusu proof of space i proof of time. Farmer Chia, podobnie jak górnik, jest odpowiedzialny za wysłanie dowodu wykonania założeń konsensusu do weryfikatora transakcji. W takim przypadku jednak do przechowywania danych używane są dyski półprzewodnikowe (SSD) lub dyski twarde (HDD).

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Może Cię zainteresować:

Komentarze