Chińczycy oszaleli na punkcie miningu tej kryptowaluty!

18 185

Dowiedz się, jaka kryptowaluta wywołała szał górniczy w Chinach, w wyniku którego w kraju zaczyna brakować dysków twardych…

Od momentu uruchomienia sieci Chia w Chinach rośnie aktywność wydobywcza. Chia wykorzystuje już 2251 petabajtów przestrzeni dyskowej, czyli około 2,3 miliona terabajtów. Zakładając, że każdy dysk twardy ma osiem terabajtów, do wydobycia XCH używa się około 288 128 dysków twardych. Według ChiaStatus, ekspansja pamięci masowej rośnie w tempie od 5% do 15% każdego dnia.

Jeżeli nie wiesz jeszcze, czym jest Chia, koniecznie przeczytaj poniższy wpis:

Chińczycy kopią Chia

Można powiedzieć, że przyjazne dla środowiska podejście do miningu w sieci Chia pojawiają się w krytycznym momencie dla ogólnej branży wydobycia kryptowalut w Chinach.

Biorąc pod uwagę ambitny cel klimatyczny Chin – osiągnięcie szczytu emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i neutralności węglowej do 2060 r. – kraj ten poddaje teraz swoich górników kryptowalut coraz ostrzejszym przepisom w kontekście ochrony środowiska. Niektórzy górnicy zwrócili się w stronę energii odnawialnej, inni przenieśli swoje platformy wydobywcze z Chin do rejonów o łagodniejszych regulacjach.

Koncepcja kopania kryptowalut Chia, bardziej ekologiczna, jest postrzegana jako atrakcyjna alternatywa dla wydobycia.

Na chińskim rynku zaczyna brakować dysków twardych

Szał górniczy Chia spowodował rajd nakierowany na pozyskanie jak największej liczby sprzętu do wydobywania jej natywnej kryptowaluty, XCH. Szturm został przypuszczony zarówno na dostawców offline, jak i online.

Na Seg Plaza w Shenzhen, jednym z największych rynków elektronicznych w Azji, istnieje aktualnie ogromne zapotrzebowanie na sprzęt wydobywczy Chia, w postaci klasycznych i półprzewodnikowych dysków twardych dysków twardych.

Rynek elektroniczny zlokalizowany w dzielnicy Futian w Shenzhen ma osiem pięter sklepów ze sprzętem elektronicznym – od komputerów po drobne części. Na czwartym i piątym piętrze znajduje się około 20 sklepów, które sprzedają sprzęt do wydobywania kryptowalut i świadczą usługi przechowywania maszyn do tego przeznaczonych. Co najmniej trzy sklepy mają gigantyczne banery głoszące, że oferują klientom wszelkiego rodzaju „usługi i sprzęt związany z górnictwem Chia”.

Pewien sprzedawca wyznał redakcji jednego z portali informacyjnych, że wydobycie Chia jest obecnie najgorętszym tematem miningowym w Chinach. Cały jego zapas dysków twardych o pojemności większej niż osiem terabajtów został wyprzedany. Kupujący muszą teraz dokonywać rezerwacji i czekać na dostawę przez około 3 dni.

Ceny dysków twardych w Chinach gwałtownie rosną

8-terabajtowy dysk twardy Western Digital wycenia się w Seg Plaza na 2000 juanów, czyli około 300 USD. W poprzednim tygodniu cena kształtowała się na poziomie 1159 juanów. Według manmanbuy.com, średnia cena tego modelu dysku twardego wzrosła w ostatnim czasie o 172%.

Jeżeli chodzi o ceny w sklepach online, sytuacja ma się podobnie. W Taobao, największej internetowej platformie sprzedaży detalicznej w Chinach, dysku twardego o pojemności 8 terabajtów marki Western Digital kosztuje około 2699 juanów, czyli około 416,98 USD. Dysk twardy Seagate o tej samej przestrzeni dyskowej kosztuje 1399 juanów, czyli około 216,14 USD. Dyski twarde o większych pojemnościach są z każdym dniem coraz trudniejsze do trafienia. JD.com, kolejny gigant e-commerce w Chinach, sprzedaje dyski twarde Western Digital o pojemności 18 terabajtów za 4899 juanów, czyli 756,86 USD.

Komentarze