Walka z patodeweloperką trwa. Kolejne przepisy wprowadzone.

Minister Waldemar Buda ogłosił następne restrykcje dotyczące działań deweloperów. Czy to kolejny ukłon w stronę zagubionych nowicjuszy na rynku nieruchomości?

Ustawa deweloperska

W Polsce rząd podejmuje szereg działań mających na celu ograniczenie nieuczciwych praktyk patodeweloperów, czyli firm deweloperskich, które nie dotrzymują umów z klientami, wprowadzają ich w błąd lub wykorzystują ich niewiedzę w celu osiągnięcia większych zysków. Jednym z działań rządu jest wprowadzenie tzw. „ustawy deweloperskiej”, która reguluje m.in. terminy realizacji inwestycji, zasady wpłat oraz zabezpieczenia dla klientów. Ustawa ta ma na celu ochronę kupujących mieszkania przed nieuczciwymi praktykami deweloperów.

Nowe przepisy

Jak informuje PAP, w ubiegły piątek szef resortu rozwoju i technologii zapowiedział kolejne przepisy dotyczące inwestorów. Zaostrzeniate tłumaczył potrzebą przeciwdziałania zjawisku jakim jest patodeweloperka. Stwierdził, iż jest duża szansa, aby z tej pułapki wyjść. Pierwsza zmiana dotyczy lokali o małej powierzchni. Odtąd minimalna powierzchnia lokalu użytkowego ma wynieść 25m2. Przepis nie będzie dotyczył lokali na parterze i pierwszym piętrze, do których jest bezpośredni dostęp zewnątrz.

Zobacz też: Rząd zapowiada likwidację podatku. Kto nie będzie musiał płacić PCC?

Większe odstępy między blokami, „regulacje balkonowe”

Oprócz regulacji dotyczących wielkości lokalu mieszkalnego, pojawiły się również inne pomysły. Do ustawy deweloperskiej dołączy przepis o większej odległości między blokami. Dotychczas odległość ta wynosiła 4 metry od granicy działki (czyli minimum 8 metrów między budynkami). Teraz będzie to 5 metrów od granicy działki, czyli minimum 10 metrów między budynkami.

Ponadto zmienią się regulacje mówiące wysokości i szerokości przegrody balkonowej. Będzie ona musiała wpuszczać wystarczającą ilość światła do lokalu. Waldemar Buda poinformował, że wkrótce pojawi się gotowe rozporządzenie dotyczące szczegółowych warunków i danych technicznych. To jednak mały krok w przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom deweloperów. Nowe zmiany nie są w stanie ochronić jeszcze nabywców przed deweloperskimi pomysłami. Miejmy jednak nadzieję, że pomysłów rządu będzie więcej, a wprowadzone zmiany przestrzegą inwestorów przed patobudownictwem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze