Patodeweloperki ciąg dalszy, czyli osiedle baraków w Gdańsku

O patodeweloperce pisaliśmy już nie raz. Zresztą nie ma się co dziwić. Polscy deweloperzy dostarczają nam powody do wielu skrajnych emocji, a Internautom… templatki do memów. Tak jest bez wątpienia w przypadku nowej inwestycji w Gdańsku.

Baraki w Trójmieście

Tym razem przyjrzymy się nowej inwestycji o zachęcającej nazwie „Tricity Park Village”. FRAG (Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej) opisuje inwestycję tak:

„Niektórzy mówią, że nie można sprzedawać baraków jako apartamentów inwestycyjnych, ale to nieprawda. Można, tylko trzeba ładnie opisać je na stronie. Na tym polega odpowiedzialność”

Można by zarzucić złośliwość i przesadny sarkazm autorom tego cytatu. Poznając jednak projekt, ciężko nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Czy patodeweloperka to dobry opis tego przedsięwzięcia?

Zobacz też: Kupno mieszkania. Ceny rosną.

Drewniaki w cenie mieszkania

Złośliwi określają też projekt jako drewniaki na parkingu. Jest w tym trochę prawdy. Jak podaje sam deweloper, osiedle będzie się składało z 32. modułowych domków holenderskich. Ich powierzchnia to 52m2 i składają się z dwóch identycznych części. Każda taka część to salon z aneksem kuchennym, dwie sypialnie, łazienka i taras. Koszt takiego domku to 545 tys. zł (czyli prawie 10,5 tys zł za metr). Niestety nie ma informacji, czy to jest to cena netto, czy brutto. Lokale będą przeznaczone głównie pod inwestycję (z reguły oznacza to między innymi brak możliwości wykorzystania miejsca w celach mieszkalnych). Idąc za trendami, inwestorzy gwarantują zarządzanie najmem oraz 19% zwrot z inwestycji.

Doskonała lokalizacja?

Jako atut projektu wymieniona jest lokalizacja. Rzeczywiście, obiekt ma znajdować się w pobliżu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Parku Oliwskiego i Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. „Za płotem” osiedla znajduje się stadion AWFiS, basen i hala sportowa. Pisząc „za płotem” naprawdę mamy to na myśli. Inwestycja bowiem znajdować się będzie na parkingu przy ul. Czyżewskiego.

Inwestycja na miarę potrzeb czy patodeweloperka?

Choć projekt budzi dużo emocje, należałoby jednak podkreślić, że nie jest „barakowym prekursorem” w Gdańsku. W Trójmieście znajdziemy więcej hotelowych blaszaków i baraków. Jeden z nich, na przykład, znajduje się przy Placu Solidarności. Wokół niego urosły biurowce, muzea i odnowione place. Ten zaś już od lat sprawnie funkcjonuje i nie zapowiada się, aby miało to ulec zmianie. Wracając do inwestycji „TriCity Park Village”, dzięki tym kontrowersjom i szyderstwom, zyskała duży rozgłos w całej Polsce, a wiadomo nie od dziś, że chętnych do inwestowania w Trójmieście jest wielu.

Może Cię zainteresować:

Komentarze