Rudery, garaże, grunty. PKP wyprzedaje majątek

Polskie Koleje Państwowe co roku zarabiają ok. 70-80 milionów złotych na sprzedaży swoich nieruchomości. Stawia je to na czele posiadaczy największej ilości nieruchomości w Polsce. Ile zapłacisz za pustostan od PKP?

Zasoby PKP

Portal Samorządowy podaje, że PKP dysponuje ogromnymi zasobami nieruchomości. Są to nie tylko budynki dworców (90% wszystkich w kraju), ale i grunty, mieszkania, hale, czy magazyny. Obecnie wystawionych na sprzedaż obiektów jest niemal 350, więc mamy w czym wybierać. Z ofert mogą skorzystać samorządy, inwestorzy, duże i małe firmy, ale także osoby fizyczne.

Zobacz też: Słynna krakowska samowola budowlana do rozbiórki. Wyrok po 11 latach

Pustostany od PKP wcale nie takie tanie

Zanim jednak poważnie zainteresujemy się kupnem nieruchomości od Polskich Kolei Państwowych, należy liczyć się z ich stanem. Z reguły są to rudery do kompletnego remontu, pustostany, stare budynki, cz opustoszałe i zaniedbane place. PKP na stronie reklamuje swoje oferty jako „Tanie mieszkanie”.

Atrakcyjne ceny, zróżnicowane metraże i lokalizacje – to największe atuty mieszkań wystawianych na sprzedaż przez PKP S.A. (…)Ceny mieszkań są naprawdę konkurencyjne. Najtańsze lokale można nabyć już za 17 tys. zł. Najdroższe w ofercie są lokale dostępne w dużych miastach, takich jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. Dla przykładu cena wywoławcza dla dwupokojowego mieszkania przy ul. Stanisława Małachowskiego we Wrocławiu o powierzchni 79 mkw. ustalona jest na 320 tys. złotych.

Należy jednak podkreślić, że są to ceny wywoławcze obiektów. Reszta ofert z pewnością nie wygląda już tak atrakcyjnie. Za 61-metrowe mieszkanie do gruntownego remontu w Poznaniu musimy zapłacić minimum 450 tysięcy złotych, 29-metrowy lokal w Warszawie to 345 tysięcy, a 52-metrowa nieruchomość w Gdańsku na początek oceniana jest na 480 tysięcy złotych. Obecnie najwięcej propozycji znajdziemy w województwach śląskim, dolnośląskim, mazowieckim i pomorskim.

Gratka dla deweloperów

Dodajmy, że PKP dysponuje ofertami gruntów i to całkiem sporych, w dobrych lokalizacjach. Jest to nie lada gratka dla inwestorów, którzy chcą wybudować nowe osiedla. Obiekty te są położone w atrakcyjnej lokalizacji i mogą stanowić łakomy kąsek dla deweloperów. Takie oferty znajdziemy między innymi w Szczecinie i Poznaniu.

Nie tylko sprzedaż

Oprócz sprzedaży około 400 nieruchomości rocznie, PKP czerpie spore zyski na wynajmie powierzchni komercyjnych. Nowoczesne dworce oferują stanowiska i lokale pod handel, gastronomię i usługi. Na stronie kolei znajdziemy ogłoszenia o wynajmie takich nieruchomości w największych miastach w Polsce oraz propozycje najmu w jeszcze niepowstałych budynkach dworców. (np. Konin i Gdańsk).

Może Cię zainteresować:

Komentarze