Kłopoty w raju. W jednej z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków ceny nieruchomości wzrosły o 100 proc.

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Centralny Turcji wynika, że ceny nieruchomości w tym kraju wzrosły o 96 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Wzrost cen domów i mieszkań to przede wszystkim zasługa wysokiej inflacji. Na początku sierpnia br. Turecki Urząd Statystyczny poinformował, że w lipcu wyniosła ona 47,83 proc. Z kolei niezależni eksperci z grupy ENAG wyliczyli, że wynosi ona aż 122 proc.

Ceny nieruchomości oszalały

Najbardziej zdrożały nieruchomości w stolicy Turcji – Ankarze. W porównaniu z czerwcem 2022 r. ceny wzrosły tam aż o 106 proc. W Izmirze mieszkania i domy zdrożały o 100 proc., a w Stambule o nieco ponad 85 proc. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania wyniosła w czerwcu w ujęciu ogólnokrajowym 24,6 tys. lir tureckich (równowartość 3725 złotych).

Wzrost cen domów i mieszkań przypisuje się wysokiej inflacji, która popchnęła zamożniejszych Turków do zabezpieczenia swojego kapitału poprzez zakup nieruchomości, oraz obcokrajowcom, w szczególności Rosjanom, wykupującym rezydencje przede wszystkim w Stambule i wzdłuż śródziemnomorskiego wybrzeża.

Z najnowszych danych wynika, że lipcowa sprzedaż domów obciążonych hipoteką spadła o 24,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim do 14 533 domów, co stanowi 13,3 proc. całkowitej sprzedaży. Liczba sprzedanych domów spadła po katastrofalnych trzęsieniach ziemi, które nawiedziły południowo-wschodnią część kraju na początku lutego br. Pochłonęły one ponad 50 tys. istnień ludzkich, zniszczyły setki tysięcy budynków i poważnie uszkodziły infrastrukturę południowo-wschodniego regionu. Firmy i urzędnicy szacują łączne szkody na ponad 100 miliardów dolarów.

Obawy przed przyszłymi wstrząsami, szczególnie w Stambule, największym mieście Turcji, liczącym około 16 milionów mieszkańców, sprawiły, że ludzie musieli poważnie przemyśleć swoje plany dotyczące zakupu nieruchomości.

Zobacz też: Post-Twitterowa rewolucja. X odbiera użytkownikom możliwość blokowania kont. Monica Lewinsky zajmuje stanowisko

Będzie jeszcze gorzej?

Tureccy urzędnicy są przekonani, że inflacja wzrośnie jeszcze bardziej pod koniec roku. W październiku 2022 r. osiągnęła najwyższy od 25 lat poziom powyżej 85 proc.

Przypomnijmy, że od majowych wyborów prezydenckich rząd prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana zadecydował o odejściu od polityki opartej na obniżkach stóp procentowych, czego efektem był gwałtowny spadek liry.

Może Cię zainteresować:

Komentarze