Post-Twitterowa rewolucja. X odbiera użytkownikom możliwość blokowania kont. Monica Lewinsky zajmuje stanowisko

Firma X, czyli dawny Twitter, usunie funkcję ochronną, która pozwala użytkownikom blokować inne konta.

Funkcja blokowania na X pozwala użytkownikowi ograniczyć określone konta do kontaktowania się z nim, oglądania ich postów lub śledzenia ich. „Blokada zostanie usunięta jako 'funkcja’, z wyjątkiem DM (Direct Message, czyli wiadomość prywatna/bezpośrednia – przyp. red.)” – napisał na platformie Elon Musk.

X nie bierze jeńców

Właściciel firmy X podkreślił, że serwis spolecznościowy w dalszym ciągu będzie oferował funkcję wyciszenia, która odgradza użytkownika od oglądania określonych kont. W przeciwieństwie do funkcji blokowania wyciszenie nie informuje drugiego użytkownika, że tego typu funkcja została w stosunku do niego włączona.

Elon Musk uważa siebie za absolutystę wolności słowa. Wiele osób postrzega go jednak megalomana. Już teraz w sieci da się znaleźć liczne komentarze na temat tego, że podejście biznesmena do sprawy jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Z najnowszych badań wynika, że na X wzrosła liczba postów nacechowanych mową nienawiści. Od czasu gdy właściciel Tesli przejął Twittera, rośnie też liczba publikowanych na platformie treści antysemickich. O skali zjawiska niech świadczy fakt, że niektóre rządy oskarżyły firmę o niewystarczające moderowanie zawartości serwisu.

Ponadto planowane przez Muska usunięcie lub ograniczenie funkcji blokowania może doprowadzić X do konfliktu z wytycznymi wprowadzonymi przez Apple App Store i Google Play. Apple twierdzi, że aplikacje z treściami generowanymi przez użytkowników muszą mieć możliwość blokowania nieuczciwych użytkowników. Podobne jest stanowisko sklepu Google Play, które uważa, że aplikacje muszą posiadać opcję blokady treści.

Zobacz też: Światowa Konfederacja Jubilerska wypowiedziała się nt. rynku metali szlachetnych. Wnioski są interesujące

Twarde stanowisko Lewinsky

Tymczasem Monika Lewinsky, uczestniczka skandalu obyczajowego z udziałem prezydenta USA Billa Clintona, a obecnie aktywistka walcząca ze zjawiskiem nękania, wezwała firmę X do zachowania „krytycznego narzędzia zapewniającego ludziom bezpieczeństwo w Internecie”.

W odpowiedzi na post Lewinsky dyrektor naczelna X Linda Yaccarino wzięła w obronę działania Muska. „Bezpieczeństwo naszych użytkowników na X jest naszym priorytetem numer jeden. Budujemy coś lepszego niż obecny stan blokowania i wyciszania. Prosimy o przesyłanie opinii” – napisała.

Firma poinformowała, że Musk będzie kierował zespołem produktowym i inżynieryjnym, podczas gdy Yaccarino będzie dowodzić wszystkimi innymi zespołami, w tym prawnym i sprzedażowym.

Może Cię zainteresować:

Komentarze