UOKiK stawia kolejne zarzuty | Uważaj na piramidy!

W dniu wczorajszym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wystosował na swojej stronie internetowej komunikat z ostrzeżeniem przed udziałem w systemach, które noszą, wg Urzędu, znamiona piramid finansowych. W komunikacie wymienione zostały takie podmioty, jak Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin. Uważaj na te systemy. To mogą być piramidy – napisano w komunikacie.

Dodatkowo pojawiła się informacja, że Prezes UOKiK postawił zarzuty kolejnym firmom, które mogą zarabiać na nieuczciwym mechaniźie polecania i namawiania innych osób do uczestnictwa z zamian za korzyści finansowe. Prezes UOKiK, Pan Marek Niechciał powiedział:

Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić

źródło: tutaj

UOKiK stawia zarzuty

Urząd postawił zarzut promowania systemów typu piramida nastepującym firmom:

  1. Alternet z (USA) – chodzi o promocję platformy Alternet i AdBlast. Uzytkownik może kupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD. Obiecane dochody mają zostać wypłacone w chwili, gdy użytkownik namówi do udziału w systemie kolejne osoby.
  2. Nautilus Investment (ZEA) – to znana już wszystkim Omega. Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 EUR. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu.
  3. M&K Promoteam (USA) – system Team-Coin. Polega na kupowaniu pozycji i oczekiwaniu w kolejce na wypłatę. „Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji”.
  4. M&K Promotim (GB) oraz M&K Promoteam (USA) – system Hybryd Cykler. „Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty – kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników”.

UOKiK ostrzega przed pochopnymi decyzjami inwestycyjnymi

Urząd wystosował swoistą listę przykazań – ostrzeżeń dla każdego, kto ma do czynienia z budzącymi podejrzenia praktykami potencjalnych naganiaczy:

Konsumencie, uważaj, gdy ktoś:

zapewnia cię o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie,

ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność,

unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania,

posługuje się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”),

oferuje ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa,

odsyła cię na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest „w budowie”,

kieruje cię na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim, a miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju,

wskazuje, że istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób,

nie podaje źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie.

Cały czas dochodzą do nas informacje o kolejnych podejrzanych praktykach w zakresie działalności finansowej w sektorze kryptowalut. Dobrze, że UOKiK-owi ta sprawa nie jest obojętna.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze