UOKiK wydało ostrzeżenie przed kryptowalutą DasCoin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) opublikował ostrzeżenie przed kolejnym podmiotem związanym z rynkiem kryptowalut. Tym razem UOKiK ostrzega przed projektem DasCoin, który zaklasyfikował jako piramidę finansową. Według Urzędu, spółka CL Singapore, która wprowadza na rynek DasCoin i zachęca do zakupu licencji, sprzedaje tylko puste obietnice. Poprzez zakup specjalnej licencji, nabywcy nie otrzymują więc żadnych materialnych towarów, rzeczywiście świadczonych usług, lub konkretnych wartości niematerialnych.

Polskie instytucje wielokrotnie ostrzegały przed projektami, które zachwalano szybkim i wysokim zyskiem. Spółka oferuje licencje, które kosztują od 100 euro do 25 tys. euro, w zależności od ich rodzaju. Osoba, która zakupi licencję, otrzymuje określoną wartość cykli, za które może nabyć usługi CL Singapore lub żetony DasCoin. Jak stwierdza UOKiK, spółka CL Singapore oferuje jedynie obietnice, a większość produktów dostępnych w ramach licencji – po prostu nie istnieje.

„Celem singapurskiej firmy CL, która umożliwia jej istnienie jest lawinowy wzrost liczby nowych członków. Oznacza to napływ gotówki do pomysłodawców i głównych „naganiaczy”. Prędzej czy później taki duży wzrost użytkowników się kończy i system przestaje działać. Konsumenci zostają z pustym kontem i wielkimi obietnicami.” – powiedział Marek Niechciał, prezes UOKiK

Projekt „kryptowaluty” DasCoin opiera się na sprzedawaniu specjalnych licencji. Licencje te można nabyć od 100 euro i jest to tzw. pakiet Standard. Licencja do 25 tys. euro określa tzw. pakiet President. Osoba, która chce zostać członkiem DasCoin i czerpać korzyści majątkowe z projektu, musi wykupić licencję na wydobywanie tejże „kryptowaluty”. Jednakże, jest również inny sposób zarobkowy, czyli zachęcanie i werbowanie nowych członków do struktury firmy. Taki zabieg może skłonić do konkluzji, iż DasCoin stanowi typowy schemat piramidy finansowej.

„Kryptowaluty są bardzo popularne. Tę popularność wykorzystują też firmy do tworzenia oszustw, np. piramid.” – dodaje prezes

Prokuratura wszczęła postępowanie ws. DasCoin

Temat projektu DasCoin nie jest nowy wśród polskich organów regulacyjnych i instytucji finansowych. DasCoinem zainteresowała się m.in. Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która prowadzi swoje śledztwo. Prokuratura rozpoczęła badania nad DasCoinem dzięki zawiadomieniu fundacji TradingJam. Zawiadomienie dotyczyło możliwości popełnienia przestępstwa z art. 286 §1 kk, czyli doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem, przez osoby „naganiające” na zakup licencji, która według zapewnień promotorów programu, miała uprawniać do wydobywania kryptowaluty.

Ponadto, cena kryptowaluty kompletnie nie napawa optymizmem, gdyż wartość spada z dnia na dzień. Poniżej zamieszczamy wykres ceny DasCoina. Od lipca 2018 roku cena zalicza kolejne dołki, a szereg negatywnych informacji o projekcie powoduje kolejne obniżanie ceny.

dascoin kryptowaluty piramida
źródło: https://coinpaprika.com/waluta/dasc-dascoin/
Komentarze