Przyglądamy się polskiemu PKB miesiąc po wyborach. „To ważny sygnał dla rynku”

Gospodarka Polski wraca na właściwe tory. Tak przynajmniej wynika z najnowszych danych dotyczących PKB, ogłoszonych przez Główny Urząd Statystyczny.

Jak zauważają ekonomiści, odbicie jest zauważalne zarówno w porównaniu z poprzednim kwartałem, jak i rokiem do roku, choć różni się nieco od wcześniejszych prognoz.

Widoczne odbicie w statystykach

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jednoznacznie wskazują, że polskie PKB w trzecim kwartale wzrosło o 1,4 proc. w porównaniu do drugiego kwartału, oznaczając tym samym poprawę po odnotowanym wcześniej spadku o 1,4 proc.

Odbicie w polskiej gospodarce widoczne jest również w porównaniu PKB rok do roku, które zanotowało wzrost o 0,4 proc. po dwóch kwartałach spadku. Prognozy ekonomistów zakładały wzrost PKB w skali roku o 0,3-0,4 proc., co uznawano za najlepszy wynik w tym roku. W pierwszym kwartale odnotowano spadek o 0,3 proc., a w drugim o 0,6 proc.

Choć nieco zawiodła dynamika z kwartału na kwartał, gdzie średnia prognoz sugerowała wzrost rzędu 2,2 proc., a osiągnięto „tylko” 1,4 proc., analitycy wyrazili optymizm co do przyczyn wzrostu. Według nich, napędem tego ożywienia jest krajowa konsumpcja, a nie czynniki zagraniczne.

– Dane GUS potwierdzają, że polska gospodarka najgorsze ma już za sobą i PKB powinien stopniowo rosnąć pod koniec 2023 roku i dalej w roku 2024. Bardzo ciekawe są również rewizje szacunków GUS za poprzednie kwartały. Wskazują one bowiem, że trochę tak jak oczekiwano w zeszłym roku, najgorszy dla polskiej gospodarki był ostatni kwartał 2022 roku, kiedy to w obawie o ceny węgla, energii i gazu gospodarstwa domowe i przedsiębiorstwa istotnie ograniczały wydatki. Gdy kryzys energetyczny nie zmaterializował się, gospodarka zaczęła odbijać. Według nowych szacunków to właśnie czwarty kwartał zeszłego roku był dołkiem koniunktury i od tego czasu realny PKB urósł już o 2,8 proc. i osiągnął właśnie nowe szczyt – skomentował dane Mikołaj Raczyński, dyrektor zarządzający Portu.

Zobacz też: Najnowszy rating Fitch dla Polski. Są plusy, są też minusy

Pełne dane dotyczące PKB będą dostępne później

Jak zaznacza GUS, opublikowane dziś dane są wstępne i opierają się na niepełnych informacjach. Pełniejszy obraz kondycji polskiej gospodarki w trzecim kwartale ma pojawić się 30 listopada, kiedy to zostanie opublikowany pierwszy regularny szacunek PKB.

Może Cię zainteresować:

Komentarze