OFICJALNIE: ChatGPT może zacząć się bać. Elon Musk stworzy „TruthGPT”

Miliarder i potentat technologiczny, Elon Musk, potwierdził informacje, które pojawiły się w ostatnich dniach. W ekskluzywnym wywiadzie udzielonym stacji Fox News ujawnił, że uruchomi własną wersję chatbota opartego na sztucznej inteligencji. Określił go jako „TruthGPT”.

Elon Musk wchodzi w nowy biznes. To już pewne

Charyzmatyczny właściciel Twittera i Tesli spotkał się z Tuckerem Carlsonem. Chciał zdradzić dlaczego zdecydował się na stworzenie alternatywy dla ChatGPT. Nieprawdopodobnie popularnej w ostatnich miesiącach aplikacji opartej na AI, którą początkowo pomagał finansować. Opowiedział też szerzej o obawach, jakie ma na temat tego, w jaki sposób oprogramowanie bazujące na sztucznej inteligencji może wpłynąć na wolność.

Zamierzam rozpocząć coś, co nazywam „TruthGPT”, czyli maksymalnie poszukującą prawdy sztuczną inteligencją, która próbuje zrozumieć naturę wszechświata. Myślę, że to może być najlepsza droga do bezpieczeństwa. Sztuczna inteligencja, której zależy na zrozumieniu wszechświata, raczej nie unicestwi ludzkości, ponieważ jesteśmy jego interesującą częścią.

Elon Musk, Fox News

Carlson szeroko opowiedział o wywiadzie w programie „Fox & Friends”. Powiedział że Musk pomógł sfinansować rozwój Chat GPT w celu „kontrolowania go”, ale niestety mu się to nie udało. Musk miał natomiast stwierdzić, że aplikacja „jest zaprogramowana przez lewicowych ekspertów, którzy szkolą chatboty, by kłamały”.

Carlson ze swojej strony dodał również, że problemem nie jest to, że Chat GPT stanie się autonomiczny i zamieni nas wszystkich w niewolników, ale to, że będzie kontrolował rozumienie rzeczywistości. Można go zaprogramować tak, by nas okłamywał dla efektu politycznego, co może mieć wpływ na wynik wyborów”.

Musk stwierdził również, jak bardzo ludzie przewyższają swoich kuzynów naczelnych. Podczas gdy szympansy są bardziej zwinne i silniejsze, Homo Sapiens są mądrzejsze. Ostrzegł, że pod tym względem AI przewyższy ludzkość w swojej najbardziej rozwiniętej formie.

Co się stanie, gdy pojawi się coś znacznie mądrzejszego od najmądrzejszej osoby w postaci płytki krzemu? Bardzo trudno jest przewidzieć, co się stanie w takiej sytuacji.

Elon Musk, Fox News

Może cię też zainteresować: Elon Musk wyśmiewa gigantyczny pozew inwestorów Dogecoin

Chat GPT będzie mieć kolejnego rywala

Musk potwierdził zatem wejście na zatłoczony rynek LLM (Large Language Model). Ruch, który zasygnalizował kilka dni temu zakupem 10 000 kart graficznych i rejestracją nowej firmy X.AI. Dodajmy, że zaledwie kilka tygodni po podpisaniu petycji wzywającej do wstrzymania rozwoju technologii w celu oceny kwestii związanych z bezpieczeństwem. 

Zobacz też:

Komentarze