YouTube romansuje z AI. Czeka nas rewolucja w oglądaniu filmików?

Platforma YouTube nie pozostaje w tyle i wprowadza innowacje, testując nowe narzędzia sztucznej inteligencji (AI). Celem jest usprawnienie interakcji między twórcami a użytkownikami. To kolejny krok do bardziej zaawansowanego i interaktywnego cyfrowego świata. Jakich nowości możemy się niebawem spodziewać?

AI posprząta w sekcji komentarzy

Pierwsze zapowiedziane narzędzie to sztuczna inteligencja uporządkowująca sekcję komentarzy. AI będzie miał za zadanie segmentowanie ich pod wideo, grupując je w tematyczne kategorie. Twórcy zyskają dzięki temu możliwość wyróżniania, a nawet usuwania wpisów fanów związanych z określonym tematem. Obecnie funkcja ta jest dostępna w ramach programu eksperymentalnego YouTube i jest testowana na ograniczonej liczbie długich filmów w języku angielskim.

Kolejny chatbot? Proszę bardzo!

Druga inicjatywa jest jeszcze bardziej ambitna. YouTube pracuje bowiem nad chatbotem wykorzystującym generatywną AI. Ma on interaktywnie odpowiadać na pytania widzów w czasie rzeczywistym. Chatbot umożliwi także uzyskiwanie rekomendacji pokrewnych treści bez przerywania odtwarzania danego filmu.

Dodatkowo, AI może zwiększyć interakcję z użytkownikiem, na przykład tworząc quizy do edukacyjnych treści wideo. Ten eksperyment równeż jest obecnie dostępny wyłącznie dla niewielkiej grupy osób na wybranych filmach. YouTube planuje rozszerzenie dostępności funkcji w nadchodzących tygodniach dla subskrybentów Premium w USA na platformie Android. W Polsce będziemy musieli na to pewnie trochę poczekać.

Zobacz również: Największe inwestycje w kryptowaluty od hossy w 2021 roku. I ciągle rosną!

Bezpośrednie interakcje z AI: nadchodzi nowa era YouTube?

YouTube zaznacza, że funkcje te są w fazie eksperymentalnej i mogą nie zawsze działać poprawnie. Firma nie podała jeszcze, czy i kiedy będą dostępne dla wszystkich. Z pewnością wprowadzenie AI do interakcji z ogólnodostępnymi treściami wideo na dużą skalę będzie dużym wyzwaniem technologicznym.

Obserwatorzy branży z niecierpliwością będą śledzić, jak YouTube poradzi sobie z nieprzewidywalnymi wynikami pracy systemów generatywnej AI. Nie ma jednak wątpliwości, że nowe narzędzia – jeśli okażą się udane – mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki twórcy i widzowie angażują się w treści na platformie.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze