Wezwanie będzie po wyższej cenie? Walka o polską spółkę trwa. Kolejny podmiot wkracza do akcji.

Na polskim rynku trwa czas wezwań. Przykładem może być sprawa STS Holding oraz Alumetal. Przejmujący chcą skorzystać z atrakcyjnych wycen, aby zwiększyć udziały rynkowe. Obecnie rozpoczęła się rozgrywka w sprawie przejęcia firmy Alumetal. Jest to jeden z czołowych producentów aluminium w Polsce. Nic dziwnego, że stał się łakomym kąskiem na europejskim rynku. 

Wezwanie na Alumetal - zachowanie kursu akcji spółki. Widać, że obecnie jest handlowana powyżej ceny z wezwania.
Źródło: TradingView

Elemental ogłasza wezwanie. Będzie rywalizacja o Alumetal?

W poprzednich dwóch artykułach dostępnych na stronie Bithub przybliżyłem detale dotyczące wezwania na akcje Alumetal. Podsumowując norweski potentat na rynku Aluminium przekonał zarząd spółki Alumetal (głównie udziałowcy) do sprzedania akcji spółki Norsk Hydro. Jednocześnie niedawno Norwegowie ogłosili, że podnoszą cenę w wezwaniu do 82 zł na akcję. Oferta ma charakter czasowy i wygasa 15 czerwca 2023 roku. 

Wydawało się, że Norsk Hydro jest faworytem w wyścigu o spółkę. Jednak sytuacja zaczęła się zmieniać. Już w kwietniu Elemental Holdin wystąpił do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na nabycie 49,9% udziałów w Alumetal. Oznaczało to, że pojawił się kolejny chętny na zakup akcji polskiego producenta aluminium.

Wczoraj wieczorem Elemental ogłosił wezwanie na 49,9% akcji spółki. Proponuje za walory 83,7 zł, a więc więcej niż norweska firma. Oznacza to, że oferta Norsk Hydro może być mniej atrakcyjna dla inwestorów indywidualnych. Może pojawić się szansa na to, że norweski producent wyrobów z aluminium będzie chciał jeszcze raz podnieść cenę w wezwaniu.

Elemental czy Norsk? Kto ma większą szansę na przejęcie? 

Na razie przewagę ma Norsk Hydro, ponieważ uzyskał zgody od Komisji Europejskiej na przejęcie akcji Alumetal. Co więcej, spółka doszła do porozumienia z głównymi akcjonariuszami Alumetal. Jest więc w lepszej pozycji startowej. Jednak nie jest pewnie czy akcjonariusze mniejszościowi odpowiedzą na wezwanie.

Sam Elemental wspomina, że ma doświadczenie w przejmowaniu innych przedsiębiorstw. Na koncie ma ich kilkanaście. Większość z przejętych firm znacząco zwiększyła skalę działania. Warto jednak dodać, że dla Elementalu będzie to największa tego typu transakcja w historii spółki. Wydaje się, że Elemental nie ma takiego doświadczenia jak Norsk Hydro w przejmowaniu tak dużych firm.

Języczkiem u wagi będzie zachowanie funduszy inwestycyjnych oraz drobnych akcjonariuszy. Zapowiada się ekscytujące tygodnie. Na pewno wygranym są akcjonariusze mniejszościowi spółki. Obecnie Alumetal jest wyceniany na około 1,3 mld zł. W 2022 roku firma wygenerowała 245 mln zł zysku netto. Oznacza to, że przy obecnej cenie akcji spółka jest wyceniana na 5,3-krotność swoich zysków.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Komentarze