Walka o polską spółkę trwa. Cena w wezwaniu znowu podniesiona. Szansa dla inwestorów na dodatkowy zysk?

Norweska firma po raz kolejny stara się domknąć transakcję przejęcia Alumetalu. Grupa Alumetal jest jednym z najnowocześniejszych producentów wytworów aluminiowych, stopów odlewniczych w Europie. Tym razem postawiła na strategię podwyżki ceny w wezwaniu. Jeśli chce się z niej skorzystać, to trzeba się spieszyć. Czy warto skorzystać z nowej oferty? A może warto jeszcze poczekać?

Wezwanie trwa już ponad rok

Nieco ponad miesiąc temu pisaliśmy o tym, że Alumetal ma zostać przejęty przez norweską firmę Norsk Hydro ASA za ponad 1,2 mld złotych. Podchody pod przejęcie Alumetalu trwają już ponad rok. W kwietniu 2022 roku ta norweska firma chciała przejąć Alumetal płacąc około 1 mld złotych. W wezwaniu z 29 kwietnia 2022 roku Norsk Hydro ustalił cenę zakupu akcji na 68,4 zł. Przejęcie się nie udało. Do tematu norweska firma powróciła w 2023 roku. Pod koniec kwietnia ruszyła z nową ofensywą. Tym razem cena, jaką chciała zapłacić norweska firma wyniosła 78,69 zł. Co więcej, aby przekonać mniejszych akcjonariuszy do transakcji, Norsk Hydro poinformował, że główni akcjonariusze i kadra zarządzająca zgodzili się sprzedać akcje spółki po proponowanej cenie.

KE daje zielone światło

Na początku maja 2023 roku Komisja Europejska poinformowała, że nie wyraża bezwarunkową zgodę na tą transakcję. Oznacza to, że Norsk Hydro może przejąć całą firmę, a nie poszczególne aktywa. Jest to ważna informacja, ponieważ KE dba o to, aby nie nastąpiła nadmierna koncentracja zarówno na rynku europejskim jak i lokalnym. Jeśli Komisja Europejska zobaczy, że transakcja ma negatywny wpływ na konkurencyjność na rynku, to może udzielić warunkowej zgody na przejęcie. Wtedy firma przejmująca musi wydzielić część aktywów i sprzedać je do innego podmiotu, aby na rynku nadal była konkurencja. Przykładem takiej transakcji było połączenie Kraft z Cadbury. KE wymusiła wydzielenie części aktywów Wedla i sprzedaż ich do innego podmiotu. Wynikało to z tego, że zdaniem europejskich urzędników nowa firma miałaby zbyt dużą pozycję na rynku czekolady w Polsce.

Norsk Hydro znowu podnosi cenę w wezwaniu

Po sesji z 8 czerwca 2023 roku Norsk Hydro ogłosił, że zamierza podnieść cenę w wezwaniu. Przez kilka dni cena zostanie podniesiona do 82 zł. Oznacza to, że cena w wezwaniu zostanie tymczasowo podniesiona o nieco ponad 4%. Wyższa oferta zakupu obowiązuje tylko dla inwestorów, którzy złożą zapisy na sprzedaż akcji do 15 czerwca 2023 roku. Potem cena w wezwaniu wraca do poziomu wyjściowego (78,69 zł).

Czy jest to szansa dla inwestorów?

Z pewnością wyższa cena w wezwaniu to szansa na dodatkowy zysk dla posiadacza akcji Alumetal. Decyzję co do odpowiedzenia na wezwanie musi podjąć inwestor sam. Z pewnością wycena na poziomie P/E równego 5,5 nie wydaje się wysoka. Spółka z pewnością ma jeszcze szansę na dalszy rozwój. Może Norsk Hydro zdecyduje się na kolejne podwyżki cen za akcje polskiej firmy? Nie wiadomo. Warto jednak pamiętać o tym, że giełda nie kończy się na Alumetalu. Z pewnością gdzieś wśród spółek notowanych na GPW ukrywa się perełka, która da zarobić spore pieniądze w ciągu najbliższych kwartałów. Może zatem sprzedaż akcji Alumetalu i kupno innej firmy nie będzie znowu takim złym pomysłem.

Nota

Informacje i dane zawarte w niniejszym materiale są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i edukacyjnych oraz nie mogą stanowić podstawy do podjęcia decyzji inwestycyjnej. Nie należy traktować ich jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe lub formy doradztwa inwestycyjnego. Bithub.pl nie udziela gwarancji dokładności, aktualności, oraz kompletności niniejszych informacji. Zaleca się przeprowadzenie we własnym zakresie niezależnego przeglądu informacji z niniejszego materiału. Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze