Zagranica korzysta z niskich wycen polskich firm. Będzie miliardowe przejęcie?

W czwartek wieczorem pojawiła się informacja o tym, że norweska firma Norsk Hydro ASA chce przejąć Alumetal. Norwegowie chcą zapłacić za spółkę notowaną na polskiej giełdzie około 1,23 mld zł. Norsk Hydro zamierza zapłacić za transakcję w gotówce, wyceniając jedną akcję na 78,69 zł. Czy przejęcie ma szansę na powodzenie?

Kim jest Norsk Hydro ASA?

Jest to firma, która została założona w 1905 roku w Oslo. Norsk Hydro zajmuje się produkcją energii, wydobyciem boksytu, rafinacją tlenku glinu oraz wytapianiem, przetapianiem i recyklingiem aluminium. Firma przeprowadza także odlew z aluminium pierwotnego. Tworzy także wysoko przetworzone produkty na bazie aluminium jak rury precyzyjne do budownictwa, motoryzacji, wentylacji czy klimatyzacji. 

Jest to jeden z największych producentów aluminium na świecie. Firma zatrudnia ponad 30 000 pracowników. Swoją działalność operacyjną koncentruje w Norwegii, Niemczech i Brazylii. Firma kilka lat temu ogłosiła, że do 2050 roku osiągnie neutralność węglową. Norsk Hydro w 2022 roku wygenerował przychody na poziomie 207,9 mld NOK (81,1 mld zł). Zysk netto w ubiegłym roku wyniósł 24,1 mld koron norweskich (9,4 mld zł). Jest to więc duża firma działająca na rynku aluminium i energetycznym.

Czym zajmuje się Alumetal?

Grupa Alumetal to jeden z najnowocześniejszych producentów wytworów aluminiowych, stopów odlewniczych i stopów wstępnych zaliczanych do największych tego typu firm w Europie. Zgodnie z danymi podanymi przez spółkę około 80% produktów jest odbierana przez przemysł motoryzacyjny. Wśród klientów spółki znajduje się Grupa VW (właściciel m.in. takich marek jak Volkswagen, Skoda, Seat). Wśród większych klientów można wymienić także Nemak (producent części samochodowych) czy Grupę Federal Mogul (producent m.in. części samochodowych). W 2022 roku Grupa Alumetal osiągnęła przychody na poziomie 3,2 mld zł oraz wygenerowała 245 mln zł zysku netto.

Czy przejęcie ma szansę się powieść?

Norweska firma chce dalej konsolidować europejski rynek wytwórców aluminium. Co więcej, Alumetal ma dużą część działalności związanej z recyklingiem aluminium, który jest mniej emisyjny niż “tradycyjna” produkcja aluminium. Za 1,2 mld zł norweska firma ma szansę na dywersyfikację produktową oraz zwiększenie mocy produkcyjnych. Jednak czy przejęcie się uda? Na początku akwizycję badała Komisja Europejska, która sprawdzała, czy transakcja nie będzie szkodziła konkurencyjności na rynkach, w których działa Norsk Hydro i Alumetal. Po zielonym świetle wydanym przez urzędników pozostaje przekonać akcjonariuszy.

Norsk Hydro zawarło porozumienie z dwoma członkami Rady Nadzorczej Alumetalu oraz wszystkimi członkami zarządu spółki. W wyniku porozumienia właściciele udziałów Alumetal, którzy kontrolują około 39% akcji, odpowiedzą na wezwanie po cenie wezwania. Otwartym pytaniem pozostaje, czy pozostali akcjonariusze (TFI, OFE, inwestorzy indywidualni) odpowiedzą na wezwanie. Możliwe, że Hydro Norsk będzie musiało podnieść cenę wezwania.

Komentarze