Ekspansji ciąg dalszy. Kogo tym razem chce przejąć Orlen?

Orlen jest znany z tego, ze w ostatnich latach lubi przejmować różne spółki. Tak było z Ruchem, Energą czy połączeniem z PGNiG. Obecnie na celowniku znajduje się duża firma chemiczna. Na poniedziałkowej konferencji Daniel Obajtek, który jest prezes PKN Orlen razem z prezesem Grupy Azoty. Konferencja dotyczyła potencjalnego przejęcia jednej z odnóg działalności Grupy Azoty.

Czym jest Grupa Orlen?

Grupa PKN Orlen jest firmą działa na sektorze petrochemicznym. Posiada rafinerie w Polsce, Czechach oraz na Litwie. Posiada także sieć stacji w Polsce, Czechach i Niemczech. Oprócz tego posiada działalność wydobywczą. Prowadzi projekty wydobycia węglowodorów w Polsce, Norwegii, Pakistanie i Kanadzie. Posiada także działalność związaną z dystrybucją gazu ziemnego. W ciągu ostatnich lat firma przejęła kilka dużych firm. Na liście przejętych firm  znalazły się Energa, Grupa Lotos oraz PGNiG. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły poziomu 277,6 mld zł.

Orlen - uproszczony schemat Grupy. W skład niech wchodzi Grupa Energa, PGNiG oraz Grupa Lotos
Źródło: Orlen

Czym jest Grupa Azoty?

Grupa Azoty to jedna z ważniejszych firm w polskim sektorze chemicznym. Jest to jeden z największych w Europie producent nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych. Oprócz tego zajmuje się produkcją melaminy, kaprolaktamu, poliamidu, alkoholi OXO. Jest to także czołowy producent bieli tytanowej. W skład Grupy Azoty wchodzą m.in. Zakłady Azotowe w Puławach czy ośrodki produkcyjne w Tarnowie i Policach. Skonsolidowane przychody grupy wyniosły w 2022 roku 24,7 mld zł.

Grupa Azoty ma sporo zobowiązań związanych z budową zakładu Polimery Police. Ta inwestycja kosztowała spółkę 6 mld zł. Środki na inwestycje pochodziły z kredytów. Obecna trudna sytuacja na rynku nawozów i produktów chemicznych spowodowała, że firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Jedną z metod na poprawę płynności firmy byłaby sprzedaż części aktywów. 

Orlen ma chrapkę na Zakłady Azotowe Puławy?

Na konferencji z 6 czerwca Orlen wyraził chęć na przejęcie Zakładów Azotowych Puławy, które wchodzą w skład Grupy Azoty. Orlen ma w planach dokonanie transakcji do końca 2023 roku. Sam ZA Puławy wygenerował w 2022 roku przychody na poziomie 8,9 mld zł.

Jak sam prezes Orlenu wspomniał, przejęcie ZA Pułaty to “z jednej strony misja ratunkowa, a z drugiej biznesowa”. 

Obecnie produkcja nawozów to obecnie bardzo niestabilny biznes z powodu cen gazu, które są jednym z głównych surowców potrzebnych do produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jednak Orlen posiada już w swoim portfelu spółkę z branży chemicznej. Jest nią Anwil, którą wiele lat temu udało się zrestrukturyzować. Grupa Orlen zapewniłaby także dostęp do gazu ziemnego oraz ma wystarczające środki kapitałowe, aby zmodernizować zakłady. Czy transakcja dojdzie do skutku? Nie wiadomo. Na razie obie strony są zainteresowane transakcją. W celu dalszego przeprowadzania transakcji podpisały w poniedziałek dokumenty o zaufaniu poufności.

Może Cię zainteresować:

Komentarze