Ciężkie czasy dla Azotów Tarnów: wojna na Ukrainie odciska piętno na wynikach największej firmy chemicznej w Polsce

Azoty Tarnów opublikowały wyniki za 2022 rok. Jest to jedna z największych firm z branży chemicznej w Polsce. Spółka jest większościowym udziałowcem w takich firmach jak Azoty Puławy, Azoty Police. Azoty Tarnów to drugi pod względem wielkości producent nawozów mineralnych w Unii Europejskiej (za YARA). Jest także 3 co do wielkości producentem poliamidu 6 (stosowane jako włókno sztuczne) w UE. Jest to więc kluczowa spółka chemiczna nie tylko w skali kraju, ale także i Unii Europejskiej.

Azoty Tarnów: mapa
źródło: Azoty Tarnów

Rozczarowujący IV Q 2022

Wyniki za IV Q 2022 były słabe. Przychody wyniosły 5,1 mld zł, natomiast wynik EBITDA był ujemny, wyniósł -296 mln zł. Strata netto przekroczyła poziom 1 mld zł. Powodem tak dużej straty był odpis aktywów na kwotę ponad 925 mln zł.

W IV Q 2022 był ciężki dla segmentu Agro, ponieważ spółka zmagała się ze spadającym popytem. Powodem był duży import na rynek europejski tańszych produktów spoza Unii Europejskiej. Powodem były wysokie koszty produkcji w Europie spowodowane wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. W efekcie segment Agro zanotował ujemny wynik EBITDA w IV Q 2022. Zarząd spodziewa się niższego popytu na produkty spółki z segmentu „Agro”. Słaby popyt będzie się także utrzymywał w segmencie tworzyw sztucznych oraz chemii. 

Wysokie koszty nie zatrzymały inwestycji

Azoty na skutek agresji Rosji na Ukrainę odnotowały wzrost cen surowców, co poskutkowało wyższymi kosztami produkcji. W efekcie firma była zmuszona do optymalizacji działalności operacyjnej. W 2022 roku czasowo zawiesiła produkcję w segmencie Agro. Powodem były zbyt wysokie ceny gazu ziemnego.

Mimo trudnego otoczenia rynkowego spółka nie zamierza ograniczać inwestycji. Wydała na nie ponad 2,7 mld zł. Rozwijany jest projekt Polimery Police. Pod koniec grudnia 2022 roku do zakładu trafił pierwszy transport propanu. Budowany zakład w Policach będzie największym zakładem produkcji propylenu oraz polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Cały 2022 rok był na sporym plusie

W 2022 roku przychody spółki wzrosły o 55,1% do poziomu 24,7 mld zł. Zysk ze sprzedaży wzrósł o 599 mln zł do poziomu 1 791 mln zł. Oznaczało to wzrost o 50,3% r/r. Jednak wynik operacyjny był niższy o 1,2% r/r. Co było powodem tak dużego spadku rentowności operacyjnej (z 5,51% w 2021 roku do 3,51% w 2022 r.)? Największy wpływ miały strata na pozostałej działalności operacyjnej na kwotę ponad 925 mln zł 

Azoty Tarnów — wyniki
źródło: Azoty Tarnów

Podsumowanie

Spółka podała słabe wyniki za IV Q 2022 oraz przyzwoite za 2022. W 2023 roku zarząd spółki Azoty spodziewa się nadal trudnego otoczenia rynkowego. Powodem był spadający popyt i wysokie koszty produkcji. Warto jednak pamiętać, że firma cały czas się rozwija i inwestuje środki w rozwój mocy produkcyjnych oraz transformację energetyczną. Trzeba pamiętać, że wyniki spółki w perspektywie ostatnich 10 at były bardzo zmienne i takie też pozostaną w perspektywie kilku najbliższych lat.

Komentarze