Tesla 10% w górę w jeden dzień. Szykują rewolucję i mają asa w rękawie

Superkomputer Tesla Dojo może spowodować skok wartości rynkowej producenta elektrycznych samochodów o 500 miliardów dolarów – twierdzą analitycy z Morgan Stanley w notatce z ostatniego poniedziałku.

Tesla dziesięć procent w górę w jeden dzień

Akcje Tesla podczas poniedziałkowej sesji skoczyły o ponad 10%. Wszystko to na fali optymistycznych przewidywań zespołu Morgan Stanley dotyczących wysiłków firmy w dziedzinie superkomputerów. Zespół prowadzony przez długoletniego analityka Tesli, Adama Jonasa, przewiduje, że ogromny wzrost wartości wynika z możliwości, jakie Dojo może odblokować poprzez szersze przyjęcie robotaxi i usług oprogramowania.

Analitycy porównali potencjał Dojo w Tesli do „tych samych sił, które napędziły” Amazon Web Services, aby zwiększyć zyskowność Amazona.

„Inwestorzy od dawna debatują, czy Tesla jest firmą motoryzacyjną, czy technologiczną. Wierzymy, że jest obiema” – stwierdzono w notatce.

Dojo to superkomputer opracowywany wewnętrznie przez Teslę od około pięciu lat. Jego przeznaczeniem jest szkolenie systemów sztucznej inteligencji do wykonywania skomplikowanych zadań. Należą do nich wspomaganie systemu autopilota Tesli, a także pomoc w napędzaniu jej wysiłków związanych z „pełną autonomią jazdy”.

Morgan Stanley uznaje Dojo za zdolne do otwierania „nowych rynków docelowych, które sięgają znacznie dalej niż sprzedaż samochodów”.

Zobacz także: Jego 8000 Bitcoin gnije na wysypisku. Teraz chce pozwać radę miasta

Szykują rewolucję?

Analitycy dodali, że najnowsza wersja systemu w pełni autonomicznej jazdy Tesli (która ma być ujawniona pod koniec roku) oraz następny AI Day Tesli (przewidywany na początek 2024 roku, ale jeszcze nie ogłoszony) to wydarzenia, które zdecydowanie „warto obserwować”.

Inwestycje w technologię AI są kluczowe dla przyszłości firmy Tesla. Już teraz inwestuje ona duże sumy w rozwój i badania, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i wydajności jej pojazdów. Wprowadzenie Dojo to kolejny krok w kierunku uczynienia Tesli absolutnym liderem w dziedzinie technologii samochodowej.

Cena akcji Tesli od początku roku uległa zdublowaniu. Do historycznego szczytu jest jednak wciąż jeszcze bardzo daleko. Ten wynosi 414,50 dolarów i osiągnięto go w listopadzie 2021 roku. Kapitalizacja najcenniejszego na świecie producenta samochodów na dziś wynosi około 7 była na poziomie 790 miliardów dolarów.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze