AI rewolucjonizuje medycynę. AstraZeneca otwiera nową erę badań klinicznych

Farmaceutyczny gigant AstraZeneca ogłosił powołanie do życia Evinovy. Nowej cyfrowej firmy zajmującej się szeroko pojętą ochroną zdrowia. Evinova będzie działać niezależnie, ale w ramach ekosystemu AstraZeneca. Koncentrując się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) do przyspieszenia i usprawnienia procesu badań klinicznych.

Innowacyjne podejście do badań klinicznych

Evinova, jako spółka zależna AstraZeneca, ma na celu wykorzystanie AI do projektowania badań. Także automatyzacji obliczeń kosztów i oceny wykonalności testowania leków.

„Przyszłość rozwoju medycyny może być przyspieszona dzięki tego typu rozwiązaniom,” powiedział Pascal Soriot, dyrektor generalny AstraZeneca. „Wierzymy, że połączenie doświadczenia naukowego i osiągnięć w zakresie opracowywania technologii cyfrowych wspieranych przez AI, Evinova stwarza realną szansę na zasadniczą poprawę opieki nad pacjentami, transformację służby zdrowia i redukcję emisji dwutlenku węgla.”

Rynek cyfryzacji służby zdrowia ma osiągnąć wartość 900 miliardów dolarów do 2032 roku. Postęp jest niezbędny do zmniejszenia kosztów opieki zdrowotnej. Mimo to, czas i wydatki potrzebne na przeprowadzenie badań klinicznych powodują, że blisko 80% z nich kończy się niepowodzeniem. Mało tego. Średni czas od rozpoczęcia do ostatecznej akceptacji wynosi ponad siedem lat.

Zobacz także: Współzałożyciel Ethereum oskarżony. Nakłaniał do oszustw?

AI w samym centrum medycznych przemian

Wykorzystanie AI może przyspieszyć proces podejmowania decyzji w badaniach klinicznych. Chociażby pomagając zespołom w projektowaniu, automatyzacji obliczeń kosztów i ocenie wykonalności badań na podstawie danych regionalnych i historycznych.

W październiku, na corocznym szczycie Healthy Longevity Global Innovator Summit, Peter Lee, wiceprezes ds. badań i inkubacji w Microsoft, powiedział, że GPT-4, najnowsza wersja ChatGPT, pomogła jego rodzinie w zarządzaniu zdrowiem starszego ojca i wyjaśnieniu skomplikowanych kwestii medycznych.

Tymczasem badanie opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Nature sugeruje, że modele AI mogą być wykorzystywane do diagnozowania i usuwania nowotworów ośrodkowego układu nerwowego. Brytyjski startup biotechnologiczny Etcembly ogłosił w tym roku z kolei, że używa generatywnej AI do projektowania nowych immunoterapii do skutecznego leczenia komórek rakowych.

Może Cię również zainteresować:

Komentarze