Czy Buffett przewiduje krach? Miliarder sprzedał udziały i śpi na gotówce

Berkshire Hathaway, gigant inwestycyjny, którego właścicielem jest Warren Buffett, zgromadził rekordową sumę 126 miliardów funtów w gotówce. Firma ujawniła, że sprzedała pozostałe udziały w General Motors, warte około 683 milionów funtów, oraz pakiet akcji w Johnson & Johnson i Procter & Gamble, każdy warty około 40 milionów funtów. Berkshire zmniejszyło również udziały w Amazonie o 5%, w producencie drukarek HP o 15% i w firmie naftowej Chevron o 10%.

Warren Buffett akumuluje gotówkę

Na koniec trzeciego kwartału Berkshire posiadało akcje o wartości 256 miliardów funtów. Dodatkowo zarządzali 126 miliardami funtów w gotówce, co pokazują najnowsze raporty. Berkshire Hathaway, które Buffett prowadzi od 1965 roku, jest znane z inwestycji w największe firmy na świecie.

Neil Wilson, analityk z Markets.com, zauważył, że Buffett może liczyć na duży cykliczny spadek koniunktury. Inwestorzy stają się coraz bardziej zaniepokojeni wysokimi stopami procentowymi po obu stronach Atlantyku. To sprawia, że rezerwy gotówkowe stają się bardziej atrakcyjne niż ryzykowne zakłady na rynku akcji. Przez cały 2023 rok Berkshire sprzedało akcje o wartości 19 miliardów funtów więcej niż kupiło.

Zobacz także: Czerwony wodospad na akcjach giganta. Największy spadek od 40 lat!

W oczekiwaniu na okazję inwestycyjną

Buffett, w wieku 93 lat, powiedział wcześniej: „Stopy procentowe mają dla cen aktywów to samo znaczenie, co grawitacja dla jabłka. Gdy stopy procentowe są niskie, siła grawitacji działająca na ceny aktywów jest bardzo słaba. Najważniejszym czynnikiem wyceny w czasie są oczywiście stopy procentowe.”

Inni analitycy sugerują, że Buffett gromadzi swoje rezerwy gotówkowe w oczekiwaniu na pojawienie się okazji. Danni Hewson z AJ Bell stwierdziła: „Buffett jest cierpliwy, zawsze był jasny, że gra na dłuższą metę i ta strategia sugeruje, że czeka na większą okazję, niż obecnie się pojawia.”

Niektóre sprzedaże mogły być bardziej przemyślane. Charlie Munger, wiceprezes Berkshire i partner biznesowy Buffetta, skrytykował General Motors w jednym z podcastów. „W swoich najlepszych czasach General Motors było świetną firmą. Po prostu stopniowo pogrążało się w piekle,.” powiedział. Berkshire zainwestowało po raz pierwszy w producenta samochodów w 2012 roku.

Może cię również zainteresować:

Komentarze