Szokujące słowa przewodniczącego CFTC: nowa krypto katastrofa na horyzoncie?

Rostin Behnam, przewodniczący Komisji Handlu Towarowymi Kontraktami Terminowymi (CFTC), wyraził zaniepokojenie ograniczeniami władz regulacyjnych USA w zapobieganiu kolejnym dużym kryzysom na rynku krypto, podobnym do upadku FTX. Wypowiadając się na konferencji Financial Markets Quality Conference 2023 na Uniwersytecie Georgetown, Behnam stwierdził: „Nic się nie zmieniło, możemy znaleźć się w sytuacji kolejnego wydarzenia typu FTX”.

Ograniczenia regulacyjne CFTC w obliczu potencjalnego kryzysu

Behnam zauważył wyraźną zmianę klimatu inwestycyjnego w krypto w porównaniu do okresu przed upadkiem FTX. Uznał, że „środowisko rynkowe jest dziś zupełnie inne niż rok temu”.

CFTC posiada ograniczone uprawnienia regulacyjne, szczególnie w bezpośrednich rynkach handlu aktywami takimi jak Bitcoin. Działania agencji ograniczają się do przypadków manipulacji rynkowej i oszustw, w przeciwieństwie do szerszych uprawnień w sektorze pochodnych krypto.

Zobacz także: Ekspert: kryptowaluty jak początek internetu. „Są jak Dziki Zachód”

Wyzwania legislacyjne i regulacja rynku krypto

Po upadku FTX, amerykańska legislacja mająca na celu rozszerzenie jurysdykcji CFTC nad bezpośrednimi rynkami gotówkowymi w krypto pozostaje w zawieszeniu. Pomimo zatwierdzenia przez komisje Izby Reprezentantów, projektom brakuje niezbędnego wsparcia w kontrolowanym przez Demokratów Senacie. „W Kongresie dzieje się obecnie bardzo dużo,” powiedział Behnam.

Te projekty ugrzęzły w pewnego rodzaju zawieszeniu. Lobbyści kryptowalutowi liczyli na głosowania Izby nad projektami ustaw związanych z krypto. W tym ustanawiającymi wytyczne USA dla emitentów stablecoinów, do końca roku. Jednak uwaga Kongresu została odwrócona przez negocjacje budżetowe i zmiany liderów, po zastąpieniu byłego spikera Kevina McCarthy’ego (R-Calif.) przez Rep. Mike’a Johnsona (R-La).

Behnam poruszył także kwestię zaangażowania CFTC w rynki prognoz, omawiając wyzwania związane z nadzorem nad kontraktami zakładów na wyniki polityczne. Wyraził niechęć do zaangażowania CFTC w monitorowanie wyborów, mówiąc: „Jeśli pojawią się zarzuty oszustwa lub manipulacji w wyborach… możesz sobie wyobrazić, że stajemy się policją wyborczą”.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze