Cena XRP wystrzeliła o 12% w pół godziny. Co się wydarzyło?

W poniedziałek rynek kryptowalut doświadczył nieoczekiwanego zawirowania. Powodem był fałszywy wpis o zaangażowaniu BlackRock w trust XRP. Informacja ta błyskawicznie podbiła wartość XRP. Cena kryptowaluty wzrosła o zawrotne 12% w zaledwie pół godziny. Po dementi, wartość wróciła do poziomu około 0,65 dolarów. Fałszywa rejestracja na stronie Delaware’s Division of Corporations imitowała prawdziwą aktywność BlackRock.

Szybki wzrost i jeszcze szybszy spadek ceny XRP stymulowany fałszywą informacją

Dla uściślenia. Ktoś rzeczywiście przedstawił rejestrację korporacyjną w Delaware, ale nie był to BlackRock. Informację potwierdził rzecznik firmy Decrypt.

Nieprawdziwe informacje pojawiły się tuż po prawdziwej rejestracji trustu Ethereum przez BlackRock. Zainteresowanie funduszu inwestycyjnego kryptowalutami wywołało spekulacje rynkowe. Po potwierdzeniu prawdziwej rejestracji Ethereum Trust, cena ETH wzrosła. Cena przekroczyła 2000 dolarów, co nie zdarzyło się od kilku miesięcy.

Fałszywe zgłoszenie powiernicze XRP zostało zarejestrowane z tym samym adresem i danymi kontaktowymi. Tym samym do złudzenia przypominało prawdziwe zgłoszenie ETH firmy BlackRock z ubiegłego tygodnia.

Zobacz także: Kiedy ostatni raz to się wydarzyło, Bitcoin eksplodował. O co chodzi?

BlackRock i ETFy – fakty i spekulacje

Ostatnio analitycy ETF w Bloomberg zauważyli, że od teraz do 17 listopada istnieje małe okienko, podczas którego Komisja Papierów Wartościowych i Giełd może zatwierdzić co najmniej 12 oczekujących wniosków o ETF na Bitcoin. Dzieje się tak dlatego, że SEC przesunęła termin składania wszystkich wniosków na 18 listopada. Jednak jak dotąd nie ma żadnych informacji na temat tego, czy SEC planuje zatwierdzić którykolwiek z funduszy ETF Bitcoin.

Oprócz poniedziałkowej sfałszowanej rejestracji trust XRP, wcześniej pojawiły się inne tego typu wiadomości. W październiku na przykład fałszywy raport o zatwierdzeniu przez SEC aplikacji BlackRock Bitcoin ETF spowodował, że cena BTC wzrosła o 10%, po czym ponownie spadła.

Fałszywe informacje i spekulacje pokazują wrażliwość rynku kryptowalut. W przypadku XRP, sfabrykowane doniesienia spowodowały krótkotrwałe zamieszanie. Wpływają one na wahania cen, co podkreśla niestabilność rynku. Rynek ten często reaguje gwałtownie na plotki i niepotwierdzone informacje.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze