Współzałożyciel Ethereum oskarżony. Nakłaniał do oszustw?

Kryptowalutowy świat ostatnio obiegły kontrowersje związane z Josephem Lubinem, współzałożycielem Ethereum. Śledczy z dziedziny blockchain, znany jako Mr. Huber, oskarżył go o promowanie oszukańczych zachowań w przestrzeni krypto.

Ochrona prywatności czy oszustwo?

Centralnym punktem sporu jest nagranie audio pod tytułem „Ethereum: Some Economic Considerations”. Lubin rzekomo doradza w nim inwestorom tworzenie wielu fałszywych tożsamości. Według Hubera, taka strategia pozwoliłaby na pokaźne inwestycje w ETH bez wywoływania publicznego niepokoju.

Huber twierdzi, że tego typu porady są nie tylko nieetyczne, ale potencjalnie szkodliwe i niezgodne z prawem. Jego zdaniem sugerują one metodę na znaczące inwestycje w Ether przy jednoczesnym ukrywaniu rzeczywistej skali zaangażowania.

Zobacz także: Kolejna firma składa wniosek o ETF Ethereum. To finansowy gigant

Odpowiedź ze strony Ethereum

Christoph Jentzsch, były deweloper ETH, stanął w obronie Lubina. Twierdzi on, że posiadanie wielu kont w świecie kryptowalut to standardowa praktyka, mająca na celu utrzymanie prywatności rozmiaru poniesionej inwestycji. Podkreśla, że była to znana część procesu sprzedaży Ethereum, celowo zaprojektowana, aby chronić tożsamość inwestorów.

Debata koncentruje się również na kwestii, czy ETH powinno być klasyfikowane jako papier wartościowy czy towar. Dyskusja ta ma znaczące implikacje dla sposobu, w jaki Ethereum i podobne kryptowaluty są regulowane i postrzegane.

Jentzsch wskazuje na zdanie Gary’ego Genslera. To przewodniczący SEC, który nie zakwalifikował Ethereum jako papieru wartościowego, wspierając tym argumentację obrony ETH.

Nie pierwszyzna

To nie pierwszy raz, gdy Mr. Huber oskarża Lubina. W październiku ujawnił dokumenty, według których ten mógł wprowadzać w błąd SEC w kwestii poziomów koncentracji inwestorów Ethereum.

Huber zarzuca, że Lubin nie ujawnił starań mających na celu ukrycie głównych udziałowców ETH, podnosząc pytania o szczerość w kwestii dystrybucji i mocy wydobywczej tokenów. Sprawa ta została nagłośniona przez wypowiedzi Stevena Nerayoffa, doradcy Ethereum. Ten zasugerował potencjalne naruszenia regulacyjne dokonane przez współzałożycieli ETH podczas początkowej oferty (ICO) w 2014 roku. Posty Nerayoffa nawiązują do nieujawnionego dokumentu, który rzekomo dostarczył prawnej autoryzacji dla ICO ETH.

Może Cię również zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze