Bitcoin jest polisą ubezpieczeniową w trudnych czasach

Miliarder Bill Miller nazywa Bitcoina „ubezpieczeniem” od katastrofy finansowej.

Miller powiedział, że Bitcoin „powstał i działa bez Fed i bez jakiejkolwiek ingerencji rządów i instytucji” w czasach zawirowań na rynku, dochodząc do wniosku, że „to polisa ubezpieczeniowa na trudne czasy”.

Bill Miller, miliarder, założyciel i dyrektor inwestycyjny firmy inwestycyjnej Miller Value Partners, powiedział, że uważa Bitcoina (BTC) za „polisę ubezpieczeniową na wypadek katastrofy finansowej”.

Pojawiając się w odcinku podcastu „Bogacz, mądrzejszy i szczęśliwszy” , Miller wskazał największa kryptowalutę jako sposób, aby osoby uwikłane w konflikt nadal miały dostęp do produktów finansowych. Jako przykład posłużył się załamaniem infrastruktury finansowej w Afganistanie po wycofaniu się Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2021 roku.

„Kiedy Stany Zjednoczone wycofały się z Afganistanu, Western Union przestało wysyłać tam przekazy pieniężne lub odbierać je z Afganistanu, ale jeśli miałeś Bitcoina, wszystko było w porządku. Twój Bitcoin tam jest. Możesz wysłać go do każdego na świecie, jeśli masz telefon”.

Miller powiedział, że przykładów tego, jak krypto może funkcjonować jako ubezpieczenie jest dużo i zauważył, jak Bitcoin radził sobie na wczesnych etapach pandemii i reakcji Rezerwy Federalnej:

„Kiedy Fed wkroczył i zaczął dostarczać pieniądze i ratować, w istocie, oprocentowanie kredytów hipotecznych […] Bitcoin działał dobrze. Bitcoin nie był uruchamiany. System funkcjonował bez FED i bez jakiejkolwiek ingerencji. Wszyscy dostawali swojego Bitcoina, cena dostosowana, a kiedy Bitcoinerzy zdali sobie sprawę, „Czekaj, będziemy mieli inflację w dół”, Bitcoin zyskał na wartości”.


„To polisa ubezpieczeniowa, tak na to patrzę” – dodał.

Miller zganił również niedawną krytykę bitcoina wyrażoną przez Warrena Buffetta, w której inwestor-miliarder zauważył, że „Bitcoin nic nie produkuje” i „nie kupiłby” całego bitcoina na świecie nawet za 25 dolarów:


„Powiedział, że Bitcoin jest aktywem nieproduktywnym i dlatego nie może go wycenić. Słabe, to. Jeśli jedyną rzeczą, którą uważasz, że możesz wycenić, są aktywa produkcyjne, to nikt nie każe ci go kupić, prawda? Więc zignoruj ​​to ”.

„Powiedział, że Bitcoin jest aktywem nieproduktywnym i dlatego nie może go wycenić. Słabe, to. Jeśli jedyną rzeczą, którą uważasz, że możesz wycenić, są aktywa produkcyjne, to nikt nie każe ci go kupić, prawda? Więc zignoruj ​​to ”.


„Powiedział, że Bitcoin jest aktywem nieproduktywnym i dlatego nie może go wycenić. Słabe, to. Jeśli jedyną rzeczą, którą uważasz, że możesz wycenić, są aktywa produkcyjne, to nikt nie każe ci go kupić, prawda? Więc zignoruj ​​to ”.
„celem inwestowania nie jest posiadanie aktywów produkcyjnych, celem jest zarabianie pieniędzy”.

Miller słynie z zarządzania portfelem, który przez 15 kolejnych lat od 1991 do 2005 roku konsekwentnie bije na głowę stopy zwrotu z indeksu S&P 500. Jest również znany ze swojego poparcia dla Bitcoina a w styczniu zainwestował połowę swoich aktywów w BTC.

Zapytany, czy nadal zajmuje tę pozycję, Miller potwierdził, że około „40% do 50%” jego pieniędzy znajdowało się w akcjach Amazon, a jego zasoby w Bitcoinie były „mniej więcej takie same jak w Amazonie”, dodając, że 80% jego wartości netto jest podzielone między dwa aktywa.

Miller omówił również tatuaż oparty na Terra (LUNA) na ramieniu Mike’a Novogratz’a, założyciela firmy zarządzającej aktywami kryptograficznymi Galaxy Digital po upadku ekosystemu Terra:


„Ktoś wysłał mi zdjęcie Mike’a Novogratza, na którym kilka miesięcy temu zrobił sobie tatuaż LUNA na ramieniu przedstawiający wilka wyjącego do księżyca. To tak, ups, może powinieneś mieć Bitcoin na ramieniu, byłby trochę trwalszy niż ten.”

Novogratz powiedział, że tatuaż będzie „stałym przypomnieniem, że inwestowanie w przedsięwzięcia wymaga pokory”, ponieważ Galaxy Digital odnotował 300 milionów dolarów straty na swoich inwestycjach w LUNA.

„Źle się poczułem się z jego powodu, kiedy zobaczyłem historię o tym, jak zamienił 10 miliardów dolarów na 2 miliardy”, powiedział Miller, „Myślę, że tak, to naprawdę tragiczne”.

Miller zauważa cechę Bitcoina, której wielu zapomina albo chce zapomnieć, zapowiadając dalekosiężne spadki jego wartości. Bitcoin jest jedynym walorem finansowym, który nie podlega nadzorowi polityków i instytucji. To czyni z niego potencjalnie odpornym na wszelkie zawirowania jakie mogą dotykać tradycyjne aktywa w tym złoto, które jest kontrolowane i utrzymywane w korzystnych trendach dla USA.

Bitcoin jak na razie doświadcza dużej korelacji z akcjami technologicznymi ale ten rozjazd może i powinien się korzystnie dla BTC a brutalnie dla akcji zakończyć. Gdyż jego powstanie i rozwój jest wydarzeniem przełomowym dla świata finansów i zdecydowanie ważnym w z punktu widzenia geoplityki.

Niewiadomą jest kiedy to się wydarzy i jakie wydarzenia w polityce światowej będą ten rozjazd poprzedzać.

Jednak historia i doświadczenie karze pamiętać, że „wszystko co się dzieje, dzieję się pod presją”.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze