USA | Cyfrowy dolar może zostać wprowadzony lada chwila

Cyfrowy dolar? Amerykańscy Demokraci zasygnalizowali, że właśnie teraz zastanawiają się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania. Zdaniem komentatorów, wiele osób mogłoby zostać uświadomionych w zakresie korzyści, jakie niesie ze sobą Bitcoin i inne kryptowaluty.

Cyfrowy dolar „na tapecie”

Według wczorajszego raportu Bloomberg Law, Demokraci w Izbie Reprezentantów poważnie zastanawiają się nad stworzeniem systemu portfeli cyfrowych, w którym przechowywany byłby „cyfrowy dolar”. Takie plany ujawniła przewodnicząca House Financial Services Committee – Maxine Waters.

Czym miałby być cyfrowy dolar?

Termin „cyfrowy dolar” zdefiniowano w dwóch aspektach:

1) „saldo wyrażone jako wartość dolara składająca się z zapisów księgi cyfrowej”

2) „elektroniczna jednostka wartości, która może zostać wykupiona przez kwalifikującą się do tego instytucję finansową”.

Pomysł polega na tym, że za pomocą takiego narzędzia o wiele łatwiej byłoby wprowadzić plan pomocy dla obywateli, który proponują władze USA.

Przypomnijmy, że aktualnie w grę wchodzi aż 2000$ dla każdego obywatela! Zdaniem pomysłodawców cyfrowego dolara, miałoby to usprawnić program stymulacyjny za pośrednictwem rozwiązań cyfrowych, zamiast – na przykład – fizycznej dystrybucji czeków.

Chociaż nie jest jasne, jak dokładnie taki system działałby na dużą skalę, wiele osób w przestrzeni Bitcoina już określa ten pomysł mianem „cyfrowej waluty banku centralnego”. Oczywiście, zdaniem komentatorów – daleko takiemu rozwiązaniu do „kryptowaluty” z krwi i kości.

Jak zatem cyfrowy dolar może pomóc Bitcoinowi?

Zdaniem Nathaniela Whittemore, ten ruch może pomóc Bitcoinowi. Jako uzasadnienie wskazał na teoretyczny, czteroetapowy proces, który może mieć miejsce, jeśli wspomniany projekt stałby się rzeczywistością:

1.„Wprowadź dolara cyfrowego, w celu dystrybucji pakietów stymulacyjnych”.

2. „Setki milionów Amerykanów otrzymują swój pierwszy cyfrowy portfel”.

3. Dystrybucja bilionów dolarów – zakładając, że kryzys trwa dłużej niż oczekiwano i ma większy wpływ gospodarczy niż oczekiwano, doprowadzi do osłabienia dolara.

4. Bitcoin rośnie, gdy wielu próbuje znaleźć zabezpieczenie przed dewaluacją dolara.

Rzecz jasna taki scenariusz mógłby wystąpić również bez udziału systemu cyfrowego. Jednakże rozwiązanie, które jest dostępne dla każdego, kto ma dostęp do Internetu, prawdopodobnie zwiększyłoby skalę wykorzystania środków. Tym samym zwiększyłaby się ilość pieniędzy, które zostaną wstrzyknięte do gospodarki.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze